Niet altijd pais en vree We lieten reeds doorschemeren, dat het ondanks onze vriend schappelijke verhouding met de Centrale Commissie tusschen bedrijf en Commissie niet altijd pais en vree was. Meermalen trad in sommige verboden, waaraan overigens geen principieele kanten zaten, een tendenz tot strenger keuring naar voren. Hiertegen moesten van de zijde van het Hoofdbestuur bezwaren rijzen, die door vertegenwoordigers van dit College in een onderhoud met de Huishoudelijke Commissie nader zijn aangegeven. Het stemt tot tevredenheid, dat de Centrale Com missie de films in kwestie ten slotte toelaatbaar heeft verklaard voor personen boven achttien jaar. Een moeilijkheid van veel ernstiger aard, en waaraan wel een principieele kant zat, deed zich voor bij de keuring van de film „Sneeuwwitje". De Centrale Commissie had namelijk deze film niet toelaatbaar verklaard voor kinderen, jonger dan veertien jaar. Van deze beslissing werd alom in den lande met verbazing en misnoegen kennis genomen. Het Hoofdbestuur onthield zich overeenkomstig goed gebruik van openlijke critiek, al gaven de overwegingen, waarop de keu ringsuitslag gebaseerd was, reden tot ernstige ongerustheid en vormde zij voldoende aanleiding om zoo krachtig mogelijk stel ling te nemen. Het Hoofdbestuur liet echter voorloopig den te volgen weg over aan den betrokken filmverhuurder. Deze vroeg, nadat eenige coupures waren aangebracht, herkeuring van de film, maar de Herkeuringscommissie vereenigden zich op dezelfde gronden met de beslissing der Keuringscommissie en handhaafde de plaatsing boven veertien jaar. Ook na een derde keuring bleef de Commissie star op haar standpunt staan. Dit standpunt kwam hierop neer, dat de film naar haar meening meerdere scènes bevatte, die voor tal van jonge kinderen veel te griezelig waren. De moderne paedagogie was volgens het keu ringsrapport sterk gekant tegen het vertellen van griezelverhalen aan kinderen en a fortiori gold dit voor een film, die veel sug gestiever werkt, dan een verteld verhaal. De Keuringscommissie gaf zelve toe met deze beoordeeling op de grens van toelaatbaar heid en geschiktheid te zijn gekomen, doch zij meende om allerlei redenen de film in de samenstelling, waarin zij ter keuring was aangeboden, niet voor jonge kinderen te kunnen toelaten, wes- 51

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 52