penheid aan de eene zijde trachtten af te breken, wat aan de andere zijde met zooveel beleid was opgebouwd. Zoo moest het Hoofdbestuur herhaalde malen opkomen tegen een onwaardige propaganda, die haar kracht niet zocht in het beginsel, waarvan zij uitging, maar in een beleedigende voorstelling van den gang van zaken in het film- en bioscoopbedrijf en in het verspreiden van onware en dikwijls verouderde gegevens aangaande de film. Over dit alles hebben de exploitanten in het Zuiden herhaaldelijk bij net Hoofdbestuur geklaagd. De stappen, welke het Hoofdbe stuur ter zake heeft ondernomen, en de toezeggingen, welke van de zijde van het Bestuur van de Katholieke Filmactie zijn gedaan, geven dit College het vertrouwen, dat de leiding van de Katholieke Filmbeweging mettertijd deze beweging meer dan voorheen in de hand zal hebben. Ook hebben zich strubbelingen voorgedaan met den verkoop van zoogenaamde filmloten, waarbij de film practisch als cadeau-artikel werd gebruikt. Toen herhaalde waarschuwingen niet hielpen, heeft het Hoofdbestuur tegen het lid van den Bond, dat bij deze zaak betrokken was, disciplinaire maatregelen genomen en dit de straf van boete tot een bedrag van 250.opgelegd. JEUGDVERBODEN In enkele gemeenten zit het bedrijf nog altijd opgescheept met een jeugdverbod, hinderlijk en betreurenswaardig overblijfsel eener verouderde mentaliteit. In de gemeente Tegelen is de bioscoop zes jaar gesloten geweest wegens de daar bestaande leeftijdsgrens verordening, volgens welke personen beneden den leeftijd van achttien jaar niet tot de bioscoop mogen worden toegelaten. Talrijk zijn de pogingen geweest van de zijde der burgerij ondernomen, om het verbod als zoodanig opgeheven te krijgen. Ook is inmiddels contact ontstaan tusschen de plaatselijke Overheid, alsmede tusschen het Bestuur van de Katholieke filmactie, hetgeen van dien aard is, dat verwacht mag worden, dat èn verbod èn sluiting eerlang tot het verleden zullen behooren. 62 Vooruitloopende op een nieuwe overeenkomst tusschen den Bond en de Vereeniging van Noordbrabantsche en Limburgsche Gemeenten voor Gemeen schappelijke Filmkeuring in zake de nakeuring van films heeft het Hoofdbestuur besloten de sluiting te Tegelen ingaande 3 Maart 1939 op te heffen.

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 63