verleent bij het geven van opdrachten door onderscheidene organen en ondernemingen tot het vervaardigen van films. Deze bemiddeling had reeds tot moeilijkheden geleid bij de ver- vaardiging van de K.L.M.-film; de mislukking van de exploitatie dezer film moet in hoofdzaak daaraan worden geweten. Ook de moeilijkheden, welke zich hebben voorgedaan met be trekking tot de Spoorwegfilm, zijn in beginsel aan deze bemiddeling te wijten. Ware de leiding van de Spoorwegen aan het begin beter ingelicht geworden over de usances in het bedrijf, in het bijzonder over de vertooningsmogelijkheden van een dergelijke film, dan zou haar houding in deze aangelegenheid waarschijnlijk een geheel andere zijn geweest dan thans. Voorzoover de indruk mocht zijn gewekt, dat het Hoofdbestuur in deze zaak niet voldoende soepelheid heeft betracht, zij hier in tegendeel gereleveerd, dat dit College alles in het werk heeft ge steld om een oplossing te verkrijgen. BELASTINGEN In onzen strijd tegen den zwaren lastendruk, waaronder het film- en bioscoopbedrijf sedert jaren gebukt gaat en die zich door de vermindering van inkomsten in den laatsten tijd des te schrijnen der doet gevoelen, zijn wij in het afgeloopen jaar geen stap verder gekomen. Dat wil niet zeggen, dat het Hoofdbestuur niet tal van stappen zou hebben ondernomen bij de betrokken instanties, ten einde de tegemoetkomingen, waarop het bedrijf reeds zoo lang zit te wach ten, te verkrijgen. De methode, daarbij door het Hoofdbestuur gevolgd, wijkt eenigszins af van die uit andere jaren. Vroeger lieten wij weliswaar onze stem hooren, doch wij achtten het onrecht, ons door den fiscus aangedaan, blijkbaar zóó evident, dat wij ons van hen, tot wie wij onze klachten richtten, niet konden voorstellen, dat zij niet zouden inzien de billijkheid van onze wenschen en de moeilijk heden, waarin we als gevolg van allerlei lasten zouden raken. Wij zijn echter langzaamaan tot de bittere conclusie moeten komen, dat de bijna onmogelijke offers, door den fiscus van ons geëischt, van overheidswege blijkbaar als bagatelle worden beschouwd. 64

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 65