fen naar een tarief van 2 c/calsmede een bijzondere winstbelasting van rechtspersonen, die naast de winstbelasting van 2 waaraan zoowel de natuurlijke personen als de rechtspersonen onderworpen zijn, naar een tarief van 8 zal worden geheven van de hier te lande door rechtspersonen gemaakte bedrijfswinsten. De Minister scheen in te zien, dat de nieuwe maatregelen op bepaalde groepen van bedrijven dubbel zwaar zouden gaan druk ken en stelde daarom in het vooruitzicht o.a. verlaging van accijn zen en wijziging van de Wet op de omzetbelasting, alsmede wijzi- zingen in het tarief van de vermogens- en verdedigingsbelasting. Ruiterlijke erkenning Opmerkelijk was de ruiterlijke erkenning van den Bewindsman in zijn nota, dat de Wet op de personeele belasting remmend op het bedrijfsleven had gewerkt, zoodat deze Wet herziening be hoefde, ten gevolge waarvan een mindere opbrengst van tien millioen zou worden verkregen. Wie zich echter had gevleid met de hoop, dat een deel van het leed thans geleden zou zijn, is intusschen bedrogen uitgekomen. Toen de Regeering haar plannen nader ontvouwde, namelijk in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over hoofdstuk 1 der Rijksbegrooting, bleek, dat geen personeele belas ting meer zou worden geheven van winkels, hotels, café's, restau rants, van biljarten, van pleziervaartuigen en eventueel van motorrijtuigen. Een ontwerp van Wet, waarin deze aangelegenheid wordt ge regeld, was aan het eind van het jaar nog niet ingediend. Voor ons rees de vraag, of de Minister ons bedrijf hierin op zettelijk had gepasseerd, dan wel onbewust onvolledig was ge weest, of wel de bedoeling had de bioscopen zonder meer onder de categorie der koffiehuizen te rangschikken. Hierin vond het Hoofdbestuur aanleiding den Minister op een en ander te atten- deeren en hem nogmaals uitvoerig de gronden uiteen te zetten, welke het film- en bioscoopbedrijf allereerst voor een verlaging van lasten in aanmerking doen komen. Daarbij is de hoop uitgesproken, dat de Memorie van Ant woord voor wat betreft de voorstellen tot het verleenen van ont heffing van personeele belasting niet volledig is geweest en de bioscopen alsnog aan de bedrijven, waarvan deze belasting niet meer geheven zal worden, zullen worden toegevoegd. 70

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 71