De Gemeenteraad heeft echter op het verzoek van het Hoc^fd- bestuur afwijzend beschikt. Weliswaar werd het minimumbedrag aan belasting verlaagd van f 2.50 tot 0.50, doch deze verlaging had voor het bedrijf ter plaatse geen beteekenis. Ten slotte hebben Gedeputeerde Staten van de gemeente Oosterhout geëischt de belasting op vermakelijkheden te ver- hoogen. zulks in verband met de financieele positie dier gemeente. Hoewel de bioscooponderneming ter plaatse zich over de ver- hóoging, die vervolgens werd ingevoerd, ernstig heeft beklaagd en het Hoofdbestuur zich ter zake tot den Minister heeft gewend, is niet kunnen worden verhinderd, dat de verordening ten slotte ge wijzigd is en het plaatselijk bioscoopbedrijf een maximaal percen tage aan vermakelijkheidsbelasting zal hebben op te brengen. Een gunstige uitzondering op hetgeen wij in den laatsten tijd op het gebied van belasting hebben moeten ervaren, maakte de gemeente Valkenswaard, waar in het afgeloopen jaar op voorstel van B. en W. besloten werd de vermakelijkheidsbelasting. welke daar 20 bedroeg, te verlagen tot 15 Starre houding van gemeentebesturen Hoe star de gemeentelijke bestuurscolleges aan de ingevoerde heffingen vasthouden, is wel gebleken bij gelegenheid van de herdenking van het veertig jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. De besturen van de afdeelingen van groote gemeenten, zoowel als vele exploitanten in diverse andere gemeenten, hebben bij deze gelegenheid aan de respectievelijke colleges van B. en W. een adres gezonden, waarin zij met het oog op de vertooningen van de Nationale Film 1938, alsmede van eenige documentaire Oranje- films, vrijstelling hebben gevraagd van vermakelijkheidsbelasting. Het spontane besluit van vele bioscoopdirecties om haar pro gramma's deel te doen uitmaken van de nationale herdenking, bracht voor deze ondernemingen groot risico met zich en ver zwaring van exploitatiekosten. Daarbij kwamen de vertooningen zeer ten goede aan het nationale filmvoortbrengsel. Door een tijdelijke vrijstelling zou derhalve de plaatselijke Overheid een te waardeeren bijdrage hebben verleend tot het welslagen van een nieuwe, ook door de Regeering bevorderde wijze 73

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 74