dat het hooger beroep van het vonnis van den Kantonrechter moet worden aangebracht bij de Rechtbank en dat dusdanige appelvon- nissen der Rechtbanken alleen vatbaar zijn voor cassatie bij der, Hoogen Raad, in geval van verkeerde toepassing of schending dei wet, maar niet ter beoordeeling kunnen worden voorgelegd aan de Gerechtshoven. Over het vonnis in de Rechtbank-zaak van Bergen/Gema, waarin Gema niet-ontvankelijk werd verklaard in haar vordering, zou wel door een Gerechtshof, t.w. te 's-Hertogenbosch, zijn geoordeeld, wanneer Gema, nadat zij daarvan bij dat Gerechtshof hooger beroep had aangeteekend, dat hooger beroep later niet had inge trokken. Reeds in 1934 heeft Buma een eerste poging gedaan om in plaats van een veroordeeling tot schadevergoeding een veroordeeling te verkrijgen, waarbij het aan den betreffenden bioscoopexploitant werd verboden om op verbeurte eener boete (z.g. dwangsom) zon der toestemming van Buma geluidsfilms te vertoonen, waarvoor de muziek door een direct of indirect bij Buma aangesloten componist was gecomponeerd; en wel door het instellen van een daartoe strek kende vordering bij den President van de Rechtbank te Rotterdam in z.g. kort geding; nadat de President Buma daarbij in het ongelijk had gesteld, heeft Buma in dat vonnis berust. Twee jaar later heeft Buma het over een anderen boeg gegooid door in 1936 tegelijkertijd te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotter dam met toestemming van de Presidenten der aldaar gevestigde Rechtbanken beslag te doen leggen onder bioscoopexploitanten op de toegangsgelden voor voorstellingen, waarin zonder toestemming van Buma geluidsfilms werden vertoond met muziek van bij Buma aangesloten componisten. Namens de betrokken bioscoopexploitanten is toen bij die Presi denten in kort geding opheffing gevorderd van de gelegde beslagen en nadat deze vorderingen waren toegewezen, heeft Buma van die beslissingen hooger beroep ingesteld bij de Gerechtshoven te Am sterdam en Rotterdam; hoewel in dusdanige kort-geding-processen de principieele vragen, die partijen verdeeld houden, niet mogen worden beslist, hebben deze Gerechtshoven de beslissingen van de betrokken Presidenten bevestigd in zeer uitvoerig gemotiveerde arresten, waaruit viel op te maken, dat ook omtrent het principieele geschil die Gerechtshoven zich aan de zijde van den Nederland- schen Bioscoop-Bond schaarden. In deze arresten heeft Buma berust. 76

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 77