In het eerste geval betrof het een lid, welks directeur zich tijdens een zitting van de Commissie van Geschillen te buiten was gegaan aan een optreden, dat in flagranten strijd moest worden geacht met de elementaire begrippen van beleefdheid en fatsoen, en door welk optreden de behandeling van het geschil geen voortgang kon vin den. Een dergelijk incident was in de lange reeks van jaren, dat het arbitrage-instituut van den Bond functionneert, nimmer voor gekomen. In het tweede geval gold het een lid, dat zich wegens vermeend onrecht, hem aangedaan door leden van den Bond, niet tot de in stanties van den Bond heeft gewend, maar, en dit met minder goede bedoelingen, tot buitenlandsche filminstanties, alsmede tot den con- sulairen vertegenwoordiger van een buitenlandsche mogendheid, ten einde daardoor genoegdoening te krijgen en leden van den Bond te schaden. Ondanks de ernst van deze misdragingen heeft het Hoofdbestuur zich bepaald tot de straf van waarschuwing, om dat dergelijke handelingen voor de eerste maal in het Nederland- sche film- en bioscoopbedrijf aan den dag waren getreden en het Hoofdbestuur door toepassing van de straf van waarschuwing met nadruk heeft willen laten uitkomen, hetgeen het dan ook heeft gedaan, dat indien dit lid, of welk lid van den Bond ook zich in de toekomst op de gesignaleerde wijze zou misdragen, uitsluitend de zwaarste straf, die artikel 17 der Statuten (thans artikel 15) kent, in aanmerking zal komen, namelijk de straf van boycot, welke de verwijdering beteekent uit het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf. Herhaaldelijk is het Hoofdbestuur ook dit jaar waarschuwend opgetreden tegen leden-exploitanten, die bij de controle van de opbrengst der op percentage-basis vertoonde films niet voldoende medewerking aan den controleerenden accountant verleenden. In sommige gevallen bleken de inlichtingen, den accountant ver strekt, niet volledig te zijn, hetgeen moet worden toegeschreven aan onvolledigheid van de boekhouding van sommige onder nemingen. De ervaringen, in het afgeloopen jaar met de controle opgedaan, heeft de wenschelijkheid van administratieve uniformi teit in het bioscoopbedrijf meer en meer naar voren gebracht. Op een lid-exploitant, wien ter zake meermalen de straf van waarschuwing was opgelegd, is in het afgeloopen jaar de straf van boete tot een bedrag van 25.toegepast, waarbij in aan merking is genomen, dat indien dit lid, of eventueel andere leden van den Bond in de toekomst aan den met de recette-controle 86

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 87