loopen organisatiejaar voltrok, staat de ontwikkeling van den internationalen toestand. De in September uitgebroken oorlog deelt het jaar duidelijk in tweeën. Nederland kondigde de mobilisatie af, alsmede zijn neutraliteit. Daaruit vloeiden voor het bedrijf veel onaangenaamheden voort, welke door een tijdig en energiek optreden van het Hoofdbestuur, voor wat de gevolgen betreft, tot geringe proporties beperkt bleven. Tot heden hebben de sombere tijdsomstandigheden op het bioscoopbedrijf geen uitgesproken ongunstigen invloed gehad, uit gezonderd natuurlijk, dat de verhooging van exploitatiekosten aan de vele lasten, waaronder het bedrijf gebukt gaat, een nieuwen hebben toegevoegd. Voor het filmverhuurbedrijf lag de situatie anders. Vele leden-filmverhuurders hebben wel degelijk in ernstige mate nadeel van den oorlogstoestand ondervonden door vertraging en stopzetting van producties in belligerente landen, door moeilijk heden bij het transport, verhooging van kosten, gevaar van politieke propaganda en verscherping van censuur. Op de faits en gestes van den Bond in verband met den oorlogs toestand komen wij uitvoeriger in een afzonderlijk hoofdstuk terug. Het is hier niet de plaats om een prognose te maken van het verloop of den duur van dit nieuwe Europeesch conflict. Laat ons daarom volstaan met de vurige hoop uit te spreken, dat de afloop spoedig zij, en wel zoo, dat alsdan een nieuwe orde doorbreken kan in het maatschappelijk bestel, welke eenerzijds een vrijen opbloei mogelijk maakt van onze deerlijk in het gedrang geraakte cultuur, alsmede anderzijds duizenderlei zorgen en ongerechtigheden weg vaagt, waardoor thans een vreedzame arbeid onmogelijk is geworden. Een groot man ging heen Wij moeten dit algemeen overzicht helaas besluiten met een feit te memoreeren, waarmede ook het Bondsjaar tot pijnlijke verrassing van ons allen beëindigd werd, namelijk het besluit van den heer D. Hamburger Jr., om zich uit zijn zaken terug te trekken en dien tengevolge, in overeenstemming met de Statuten, het Voorzitter schap van den Bond neer te leggen. Het afscheid van den heer Hamburger behoort weliswaar tot de Bondsgebeurtenissen van 1940, doch van zijn besluit om heen te gaan kregen wij nog in 12

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 12