verzending der films voor rekening van het lichaam, dat door den aanvrager in het Comité vertegenwoordigd wordt. Ook bij herkeuring in een gemeente in Noord-Brabant of Lim burg komen de kosten voor het gebruik der showroom niet voor rekening van den filmverhuurder, die de film ter herkeuring heeft aangeboden. De K.F.A. zal dienomtrent met de daarvoor in aan merking komende bioscoopdirecties een regeling treffen. XI. Overgangsbepaling Voor alle A- en B-films, die vóór het in werking treden van het nieuwe Nakeuringsorgaan der K.F.A.jjK.F.C. door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring in de respectieve leeftijdsklas sen zijn toegelaten, blijven, althans voor zoover deze films door de Katholieke Filmcentrale niet ontoelaatbaar verklaard zijn, de keu ringsuitslagen der Centrale Commissie ook gelden voor de bioscopen, welke onder het toezicht van de K.F.C, staan. De nakeuringsnormen der K.F.C. De algemeene norm voor de ethische beoordeeling van films door de K.F.C, luidt als volgt: Als ethisch ontoelaatbaar moeten beschouwd worden: films, wier vertooning gevaar oplevert voor het godsdienstig, zedelijk of maat schappelijk leven van de katholieke toeschouwers en (of) den gods dienst, de zedelijkheid of maatschappij kan schaden. Nadere uitwerking en toelichting van dezen norm: Ontoelaatbaar-verklaring van films kan plaats hebben op grond van: a. de strekking van de film: strijd met de katholieke geloofs- en zedenleer, vergoelijking en (of) lichtzinnige voorstelling van de zonde. Blijkt uit het verloop van de film, dat het voorgestelde kwaad wordt afgekeurd, b.v. doordat slechte gevolgen van het kwaad worden aangetoond, dan zal de film niet op grond van de strek king ontoelaatbaar verklaard worden. Wanneer de strekking van een film niet noopt tot ontoelaat baarverklaring kan wegens eenige précaire scènes een film als CII, wegens meerdere zoodanige scènes een film ontoelaatbaar verklaard worden, wanneer zij de strekking van de film ongun stig beinvloeden, b. den inhoud van de film: wegens bepaalde aanstootelijke scènes, teksten of sfeer. De sub a. en b. genoemde motieven kunnen zoowel gezamenlijk als ieder afzonderlijk aanleiding zijn om een film ontoelaatbaar te verklaren. 140

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 139