1939 kennis. Daarom mag in dit verslag een woord van warme hulde en groote erkentelijkheid jegens onzen eminenten Bondspresident niet ontbreken. Ontzettend veel heeft de heer Hamburger voor het bedrijf en voor den Bond gedaan. Hij heeft de standing van de bioscoop omhoog gehaald, hij heeft de organisatie steen voor steen opgebouwd en haar zwaartepunt gezocht en gevonden in een samengaan van leveranciers en afnemers. Zoo heeft hij den Bond sterk gemaakt, zoo heeft hij hem gesmeed tot een wapen, waarmede hij ieder te lijf ging, die het gemunt had op de bestaansmogelijkheid van hen, die in het film- en bioscoop bedrijf hun brood verdienen. Hij deed dit alles heel krachtig soms, maar ook met veel takt, zoodat hij den eerbied zijner tegenstanders afdwong. Hij deed 't ook zóó, dat ten slotte het film- en bioscoop bedrijf er wel bij gevaren is. Daarvan is ieder in het bedrijf over tuigd en daarom zal hij, ook nu hij als „ambteloos burger'' in de maatschappij is teruggetreden, als de ,,big-man", als de groote Voor zitter van den Bioscoop-Bond, in aller gedachten, zoowel als in de annalen van den Bond blijven voortleven. Moge zijn strijd, zijn baanbrekend en opbouwend werk in de toekomst rijke vrucht afwerpen. BEDRIJFSREGLEMENTEERING Zonder twijfel weegt de bedrijfsreglementeering, en alles, wat daaraan vastzit, het zwaarst van alle werkzaamheden, welke jaar lijks door den Bond ten behoeve van het film- en bioscoopbedrijf worden verricht. Het is daarom logisch, dat dit belangrijke onder deel van onze taak in het jaarverslag de eerste plaats inneemt. Hoewel het zoogenaamde Overgangsbesluit van 1 Februari 1937, regelende het toezicht op de vestiging en het overnemen van zaken op het gebied van het film- en bioscoopbedrijf, slechts als een tijdelijken maatregel was bedoeld, heeft het nog heel wat voeten in de aarde gehad, alvorens dit besluit, ook nadat de gewijzigde Statuten in werking waren getreden, vervangen werd door een bedrijfsreglementeering van meer permanent karakter. Reeds in den aanvang van het jaar, zoodra de Ledenraad ge constitueerd was, heeft het Hoofdbestuur conform het bepaalde in artikel 27a van het Algemeen Bondsreglement een aantal concepten bij den Ledenraad ingediend van reglementen voor de filmfabrieken, filmproductiezaken, filmimportzaken, filmverhuur kantoren, permanente- en reizende bioscopen, alsmede van regle- 13

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 13