Eerst in den loop van het afgeloopen jaar is mij echter gebleken, dat de gevolgtrekkingen, die ik had gemaakt, niet zuiver waren. Door eene verandering in de samenstelling der cijfers door het Gem. Bureau voor de Statistiek, is het niet meer mogelijk de cijfers van de jaren na 1937 met die der voorafgaande jaren direct te vergelijken. Verzamelde vroeger de Gemeente haar cijfers altijd op basis der netto toegangsprijzen, in 1938 is zij daarvan op ver zoek van het Centraal Bureau voor Statistiek te Den Haag afge weken en worden nu de cijfers gegroepeerd volgens de bruto toe gangsprijzen. Om deze reden is het, voor zoover het betreft de verschillende klassen van toegangsprijzen, alleen mogelijk de jaren 1938 en 1939 met elkander te vergelijken. In de allereerste plaats willen wij er op wijzen, dat het bioscoop bedrijf het er het afgeloopen jaar niet slecht heeft afgebracht. De totale bruto ontvangsten stegen met ongeveer 270.000.hetgeen een meerdere toevloeiïng van 45.000.in de gemeentekas bracht. Het aantal bezoekers steeg wederom en bereikte een recordhoogte van 5.854.908 en was daardoor ongeveer 500.000 hooger dan 1938. In alle prijsklassen vond een stijging van het aantal bezoekers plaats, echter niet in de hoogste van 1.tot 1.50; hierin valt een vermindering te constateeren van ongeveer 3.500 bezoekers. De gemiddelde toegangsprijs steeg van 0.43 tot 0.44 en ligt nog steeds ver onder dien van 1930, het vergelijkingsjaar, toen deze 0.65 bedroeg. Voor de eerste maal hebben wij thans een overzicht bijgevoegd van den loop van het bedrijf over de verschillende kwartalen in vergelijking met 1938. Hieruit springt nog niet zoo duidelijk naar voren als dit blijkt uit de maandcijfers, dat het bedrijf in de zoo woelige September dagen een gevoelige slag is toegebracht. Wel ziet men uit het verloop der toeneming der kwartalen, dat het derde kwartaal per- centagegewijs het minst is vooruitgegaan. Uit de maandcijfers blijkt, dat zelfs September 1939 minder inkomsten bracht dan de over eenkomstige maand in 1938. In de maandcijfers is verder niets te merken van de spannende dagen, die ons land doormaakte in November 1939. Bij de beoordeeling van deze cijfers moet men echter niet uit het oog verliezen, dat de capaciteit der theaters te Rotterdam met meer dan 1500 plaatsen is toegenomen. Wij voegen weder een aantal uitgebreide statistiekberekeningen 161

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 158