kosteloos aan alle leden en donateurs van den Bond toegezonden, terwijl het op aanvrage tevens gratis ter beschikking wordt gesteld van niet-leden. Wat nu de werking van de bedrijfsreglementeering aangaat zij vermeld, dat in het afgeloopen jaar 18 aanvragen inkwamen om toestemming tot het vestigen van een nieuwe bioscoop, overeen komstig de bepalingen van het zoogenaamde Overgangsbesluit 1937, onder welks vigueur wij het grootste deel van het jaar ge leefd hebben. Van deze aanvragen werden er 11 toegestaan en 7 geweigerd. De aanvragen voor overneming van bestaande biosco pen krachtens dit besluit werden alle, namelijk 8 in totaal, toege staan. Voorts werd toestemming verleend, eenmaal tot het over nemen en eenmaal tot het vestigen van een nieuw filmverhuur kantoor, terwijl een verzoek tot vestiging van een filmverhuur kantoor in engeren zin moest worden geweigerd. Van de 4 verzoeken tot overneming van een reizende bioscoop werden er 2 afgewezen en 2 toegestaan. Er kwam 1 reizende bioscoop bij ingevolge een daartoe strekkende aanvrage, terwijl in een ander geval een dergelijke aanvrage moest worden afgewezen. Bovendien werden 2 nieuwe filmproductiezaken gevestigd en 1 nieuwe film fabriek. Krachtens het Algemeen Bedrijfsreglement, werd 3 maal toe stemming gegeven tot het vestigen van een nieuwe bioscoop, terwijl in 2 gevallen toestemming moest worden geweigerd. Voorts werd de overneming van een bioscoop en een filmver huurkantoor toegestaan, alsmede de vestiging van een nieuw film verhuurkantoor met beperkten duur. Het tempo niet bijgehouden Uit het vorenstaande blijkt, dat in het afgeloopen jaar toestem ming is verleend tot het gaan exploiteeren van in totaal 14 nieuwe bioscopen. Dit totaal bedroeg voor 1938 eveneens 14. Gedurende het eerste lustrum van de controle van den Bond over de vestiging van nieuwe zaken is thans in totaal in 96 gevallen toestemming verleend tot het gaan exploiteeren van een nieuwe bioscoop. Dit aantal demonstreert overduidelijk, dat het toezicht van den Bond op het bedrijf voldoende ruimte heeft overgelaten voor uitbreiding. Het aantal permanente bioscopen in ons land bedroeg in den aanvang van 1935 ca. 330. Indien de toeneming het tempo zou hebben bijgehouden, waarin het Hoofdbestuur deze in den loop der jaren heeft bevorderd, dan zou men thans ca. 100 18

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 18