genomen, dat het nieuw uit te brengen journaal uitsluitend zou bestaan uit dezelfde filmopnamen van de reeds bestaande interna tionale journaals. Bovendien zou de exploitatie van zulk een journaal economisch nadeel toebrengen aan de belangen van vele leden exploitanten, daar zij immers verplicht zouden worden dit als onderdeel van de productie te huren, zonder dat zij daaraan be hoefte hadden. Een voorname overweging van het Hoofdbestuur was ook, dat de komst van een vijfde internationaal filmjournaal groote schade zou toebrengen aan dat filmverhuurkantoor in engeren zin, dat sedert geruimen tijd een internationaal journaal distribueert, zonder steun van een productie van hoofdfilms. De schade voor dit specifiek Nederlandsch zelfstandig filmverhuurkantoor zou van dien omvang zijn, dat dit kantoor gedoemd zou zijn de distributie van zijn inter nationaal filmjournaal te staken. Ook de normale exploitatie van de Nederlandsche filmjournaals zou daardoor moeilijkheden ondervinden terwijl het juist de taak is van het Hoofdbestuur niet alleen het oog gericht te houden op de zakelijke belangen van deze Nederlandsche industrie, maar ook op de erkende cultureele en nationale beteekenis van onze film journaals, waarvan de vervaardiging, reeds ter hand genomen vóór de productie van speelfilms in ons land, juist voor de Nederlandsche filmindustrie immer zoo karakteristiek was en nog steeds is, dit in tegenstelling met andere gelijkwaardige landen, die öf nog in het geheel niet, öf nog pas sedert korten tijd eigen filmjournaals vervaardigen. In één geval zijn door het Ministerie van Economische Zaken inlichtingen gevraagd aangaande een vroeger genomen beslissing. waarbij toestemming was geweigerd tot het vestigen van een bio scoopexploitatie in een bestaand gebouw. Deze inlichtingen zijn den Minister zoowel mondeling in een bespreking ten Departemente, als schriftelijk verstrekt. Met den aanvrager in kwestie zijn voorts verschillende besprekingen gevoerd, waarbij bleek, dat men zich beriep op oude rechten en niet zoozeer van plan was een normale bioscoop te exploiteeren dan wel af en toe eenige filmvoorstellingen te geven. Het Hoofdbestuur heeft daarop besloten den aanvrager op de Lijst van Geen Bezwaar te plaatsen, echter voor ten hoogste twaalf voorstellingen per jaar. Overtredingen Ernstige overtredingen van de bedrijfsreglementen, resp. van 21

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 21