het Overgangsbesluit, zijn op een enkele uitzondering na in het afgeloopen jaar niet voorgekomen. 'De uitzondering was voor rekening van een lid, dat achter het scherm van een aandeelentransactie een in Nederland gevestigde en geen lid van den Bond zijnde filmimportzaak, waartegen van Bondswege tweemaal gewaarschuwd was, in de gelegenheid stelde om clandestien in Nederland een filmverhuurkantoor te exploiteeren, zonder dat daartoe door het Hoofdbestuur de vereischte toestem ming was gegeven. Het Hoofdbestuur, dat, zooals gezegd, ter zake meermalen waarschuwend was opgetreden, achtte deze handelwijze in zulk een ernstige mate in strijd met het toen nog geldend Over gangsbesluit, dat het de straf van boycot, als bedoeld in artikel 15c der Statuten toepaste. De andere overtredingen waren gelukkig van meer onschuldigen aard. Zoo moest tegen twee leden worden opgetreden, omdat zij een andere dan hun bestaande zaak waren gaan exploiteeren zonder de vereischte toestemming, zulks uitsluitend voor de exploitatie van een bepaalde film; een soort onderverhuur dus. Deze twee leden hadden zich tegelijkertijd te verantwoorden voor verschillende andere overtredingen, weshalve zij zich de straf van boete ingevolge artikel 15 der Statuten zagen opgelegd en wel ieder tot een bedrag van honderd gulden. Op een ander lid werd de straf van waarschuwing toegepast, omdat het zonder toestemming van het Hoofdbestuur zijn bioscoop liet exploiteeren door een andere firma dan waarvoor het indertijd toestemming had gekregen. Ten slotte werd nog de straf van waarschuwing toegepast op een lid-exploitant, dat den aankoop van films door een bepaald filmverhuurkantoor zoodanig had gefinancierd, dat dit kantoor practisch door dezen exploitant werd geëxploiteerd. Het euvel van aankoopen van films door exploitanten heeft trouwens voortdurend de aandacht van het Hoofdbestuur gehad en er is door dit College meermalen tegen gewaarschuwd. Tegen dezen zelfstandigen aankoop zijn trouwens maatregelen genomen bij wijze van een bepaling in de Lijst van Geen Bezwaar, volgens welke het den leden-exploitanten verboden is films te betrekken van niet-leden, behoudens wanneer het zoogenaamde actualiteiten- films betreft. 22

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 22