bij de vaststellingen van de entreeprijzen voor de rangen, hooger dan de minimumrang, een redelijke progressie in acht te nemen en alle toegangsprijzen aan de kassa bekend te maken. Bovendien is het krachtens dit reglement verboden om zonder de schriftelijke toestemming van het Hoofdbestuur reductie of korting in welken vorm ook te verleenen. De toepassing van dit reglement heeft weinig moeilijkheden opgeleverd. Natuurlijk kwamen bij het Hoofd bestuur tal van verzoeken binnen tot het geven van faciliteiten in velerlei vorm. Het was echter niet moeilijk in deze verzoeken tel kens hernieuwde pogingen te onderkennen, om het geven van reductie mogelijk te maken. Dat het overigens een idée-fixe is van bepaalde exploitanten, dat het geven van reducties het bioscoop bezoek animeert, is ons in het afgeloopen jaar overduidelijk geble ken. Een bepaald lid bijvoorbeeld, dat vastgenageld zat aan een jarenlange usance om den abonné's van een tijdschrift toegang te verleenen tegen gereduceerden prijs, en dat in verband daarmede tegen het in het leven roepen van het Prijsbescherming-Reglement krachtig had geopponeerd, heeft thans de verblijdende ervaring opgedaan, dat zijn zaak, welke tot dan toe van dit verderfelijk systeem niets dan schade had ondervonden, belangrijk beter is gegaan, zoodra dit systeem was losgelaten. De breuk met het reductiesysteem beteekende voor deze zaak zelfs haar redding. Dat de bioscoop trouwens voldoende attractief is zonder reduc tiesysteem blijkt wel voldoende uit de vrij groote toeneming van het bioscoopbezoek in het afgeloopen jaar. Het zou interessant zijn te berekenen welk bedrag het bedrijf daarenboven, door zich niet langer aan het geven van reductie te bezondigen, in het afgeloopen jaar heeft gespaard. Het bepaalde in het Prijsbescherming-Reglement in zake een redelijke progressie, namelijk dat men door den Afdeelingsraad kan laten uitmaken, of de progressie in den entreeprijs zoowel van zijn eigen zaak als van die van zijn concurrent redelijk is, schijnt niet voldoende tot de leden te spreken. Voorzoover althans het Hoofd bestuur bekend is, is van dit recht tot heden weinig gebruik ge maakt. Indien zulks een gevolg is van de omstandigheid, dat overal een behoorlijke progressie wordt in acht genomen, is het des te beter. Evenals van het Minimum-Prijzen-Reglement, vormde het toe zicht op de naleving van het Prijsbescherming-Reglement een belangrijk onderdeel van den arbeid van het Hoofdbestuur. Een groot aantal klachten moest worden behandeld, waarvan er eenige 28

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 28