zoodanig waren, dat het betrokken lid met behulp van artikel 15 der Statuten tot de orde moest 'worden geroepen. Eenige gevallen werden vermeld bij de maatregelen, welke tegen overtreders van het Minimum-Prijzen-Reglement zijn ge nomen. Een lid overtrad meer speciaal het Prijsbescherming-Reglement, door het publiek in de gelegenheid te stellen op hetzelfde toegangs biljet twee bioscopen te bezoeken. Daardoor kwam het in botsing, zoowel met artikel 6 als artikel 8 van het Prijsbescherming-Regle ment. Het Hoofdbestuur zag zich genoodzaakt vanwege het ver derfelijk karakter van dit stelsel de straf van waarschuwing toe te passen. Twee andere leden, die niet het vereischte in zake het aantal rangen in acht hadden genomen, en bovendien aan de leden van een bepaalde vereeniging reductie op den entreeprijs hadden toe gestaan, zagen zich een boete opgelegd van 100.zij het, dat deze straf mede een gevolg was van een tegelijkertijd begane andere overtreding, namelijk van het Overgangsbesluit van 1 Februari 1937. Een typische vorm van het verstrekken van vrijbiljetten deed zich voor bij een lid, dat een bepaalde film met een zoodanige advertentie had aangekondigd, dat daardoor hoe origineel zij op zichzelf ook mocht zijn een soort generale uitnoodiging tot een zóó groot aantal menschen was gericht (en wel een uitnoodi ging, welke gratis toegang inhield), dat de grenzen der redelijk heid, welke blijkens artikel 8 van het Prijsbescherming-Reglement bij het verstrekken van vrijbiljetten in acht moeten worden geno men, stellig werden overschreden. Weliswaar bleek bij het onder zoek, dat in totaal slechts honderd personen gratis waren toege laten, doch de generale uitnoodiging, welke dit lid door middel van zijn annonces tot het publiek had gericht, kon nu eenmaal niet anders dan als een collectieve vrijkaart voor eenige duizenden per sonen worden beschouwd. En daardoor moest dit lid geacht wor den in strijd te hebben gehandeld met artikel 8 van het Prijsbescher ming-Reglement, dat tevens bepalingen bevat met betrekking tot het uitreiken van vrijbiljetten. Aangezien op dit lid voor de eerste maal artikel 15 der Statuten moest worden toegepast, werd met de straf van waarschuwing volstaan. Ten slotte zij vermeld, dat het Hoofdbestuur, hoe zeer het zich intolerant heeft getoond, wanneer het gold het maken van uitzon deringen op den regel, in dit geval van uitzonderingen op de 29

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 29