Niettemin had de raad der gemeente Gorinchem den exploitant in kwestie ter wille willen zijn en in zijn vergadering van 10 Juiü 1938 besloten in de algemeene politieverordening dier gemeente een artikel in te lasschen, luidende als volgt: „Het is aan een ieder verboden een openbare bioscoopvoorstelling bij te wonen, of zich daartoe toegang te verschaffen, indien deze, blijkens de ingevolge artikel 17 der Bioscoopwet bij den ingang aangebrachte mededeeling, voor hem niet toegankelijk is." Op overtreding van deze bepaling was een hechtenis van ten hoogste één maand, of geldboete van ten hoogste 150.gesteld. Tegen het einde van het afgeloopen jaar heeft de Kroon dit besluit van den raad der gemeente Gorinchem vernietigd. De Kroon overwoog, dat het nieuwe artikel klaarblijkelijk be oogde, de rijksregeling aan te vullen, voor wat betreft het voor schrift in zake kinderen, die opi grond van hun leeftijd niet tot bepaalde bioscoopvoorstellingen mogen worden toegelaten. Echter had de rijkswetgever welbewust (met het oog op de daaraan in zijn oogen verbonden bezwaren), geen regeling getroffen met betrekking tot de strafbaarheid van kinderen, die voorstellingen, welke voor hen niet toegankelijk waren verklaard, toch zouden bezoeken. Afgezien van de vraag, of de Bioscoopwet aanvullende rege ling door den plaatselijken wetgever toelaat, stond het aldus de Kroon onder de gegeven omstandigheden den gemeenteraad niet vrij, met betrekking tot dit punt regelen te stellen. Daar een gemeenteraad, dus doende, de grenzen van zijn bevoegdheid over schrijdt en mitsdien handelt in strijd met de Wet, heeft de Kroon het vorenvermelde raadsbesluit van Gorinchem vernietigd. Ontwerp van wijziging der Bioscoopwet Zooals wij in een onzer vorige jaarverslagen hadden doen doorschemeren, kon een wijziging van de Bioscoopwet, waarop ook in de Kamer meermalen werd aangedrongen, niet lang meer op zich laten wachten. De tegenwoordige Minister van Binnen- landsche Zaken, Zijne Excellentie H. van Boeyen, had zulk een wijziging eenige malen in de Kamer aangekondigd en het was voor het Hoofdbestuur dus geen verrassing, toen het op 24 November een missive van den Minister ontving, waarbij aan dit College ter vertrouwelijke kennisneming werd toegezonden een voorontwerp van wet met memorie van toelichting, tot wijziging 36

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 36