ïconomische versteviging Bijna evenwijdig aan deze organisatorische stabilisatie viel in het afgeloopen jaar in het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf een zekere economische versteviging waar te nemen. Vergeleken bij 1938 geeft het ontvangstcijfer der bioscopen over 1939 in alle gemeenten boven 100.000 inwoners een accrès te zien. Onderscheidenlijk bedraagt dit voor Amsterdam 4.1 Rotterdam 11.7%, 's-Gravenhage 7.9%, Utrecht 8.1%, Haarlem 4.2%, Groningen 15 en Eindhoven 12.5 In totaal bedraagt het accrès voor deze gemeenten ruim 7 Het bezoekcijfer bewoog zich, vergeleken bij het vorig jaar, eveneens in stijgende lijn. Het liep resp. op met 6.8 in Amster dam, 8.9 in Rotterdam, 9.3 in 's-Gravenhage, 8 in Utrecht, 4.7 in Haarlem, 15.7 in Groningen en 10.3 in Eindhoven. In totaal vermeerderde het aantal bioscoopbezoekers in deze gemeenten met 7.6%, Het komt ons voor, dat aan deze stijgende tendenz der ont vangst- en bezoekcijfers meer dan incidenteele waarde moet wor den toegekend. De cijfers van 1938 wezen reeds in de richting van een voorzichtig herstel. Met een zucht van verlichting konden we in het verslag van dat jaar verklaren, dat voor het eerst sedert jaren geen achteruitgang van ontvangsten viel te constateeren en men zich derhalve aan de veronderstelling mocht wagen, dat het dieptepunt van de achter ons liggende depressie gepasseerd was. Dat de curve zich dit jaar opnieuw in opwaartsche richting beweegt wekt eenig vertrouwen voor de toekomst, vooral indien men in aanmerking neemt de hevige stooten, welke het bedrijf als gevolg van de ernstige internationale gebeurtenissen in 1939 had op te vangen. Intusschen weten wij wel, dat eenige gunstige factoren, zooais het slechte weer in de zomermaanden en het buitengemeen resul taat van de Kerstdagen de stijging voor een gedeelte geforceerd hebben. Van den anderen kant vinden deze factoren hun equiva lent bijvoorbeeld in de jubileumfeesten van September 1938, welke op hun beurt record-recettes brachten. Een equivalent in tegen overgestelden zin echter is bijvoorbeeld in 1938 niet te vinden voor de inzinking, waarmede het bedrijf in September j.1. te kam pen heeft gehad. Het bedrijf heeft van dezen gang van zaken slechts dit eene voordeel, dat ten tweeden male geen teruggang behoefde te wor- 4

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 4