practische bezwaren. Met dit antwoord kon het Hoofdbestuur moeilijk vrede hebben. In een nieuw schrijven heeft het getracht den Minister een ander standpunt te doen innemen en hem om een onderhoud verzocht. Dientengevolge heeft een onderhoud plaats gehad met den Chef der Afdeeling Algemeen Secretariaat en Comptabiliteit van het Departement van Binnenlandsche Zaken, doch, hoewel de Minis ter ons naderhand mededeelde, dat hij ernstig aandacht had ge schonken aan de argumenten, welke onzerzijds bij het onderhoud te berde waren gebracht, heeft hij ten slotte geen aanleiding kun nen vinden, aan ons verzoek te voldoen. BUMA-PROCESSEN In het afgeloopen kalenderjaar is hierbij de wisselvalligheid van proces-kansen wel duidelijk gebleken: tegenover één door ons ver loren procedure, wonnen wij er twee. In de zaak Blom Gema werd in den loop van 1939 een voor ons ongunstig vonnis gewezen door de Rechtbank te 's-Gravenhage, nadat de zaak naar deze Rechtbank was teruggewezen door den Hoogen Raad; in dat vonnis hebben wij berust. Hieronder laten wij een kort verslag dier procedure volgen. In de kort-geding-zaak Jogchem's/Buma sprak in den loop van datzelfde jaar het Gerechtshof te Amsterdam een arrest uit, waarbij het vonnis van de Rechtbank te Utrecht, waarbij Buma's vordering was afgewezen, bevestigd werd; dit proces betrof Buma's vordering in kort geding om een voorloopig verbod te verkrijgen aan de Ne- derlandsche bioscoop-theaters om zonder Buma's toestemming ge luidsfilms te vertoonen met muziek, op verbeurte van een dwangsom. In dit voor haar ongunstig arrest heeft Buma berust; waardoor als vrijwel opgeheven kon worden beschouwd de kans van politioneel ingrijpen bij vertooning van geluidsfilms met muziek. Intusschen hing voor de Rechtbank te Utrecht de tweede door Buma tegen Jogchem's aanhangig gemaakte procedure, waarin Buma ten principale hetzelfde had gevraagd als in voorzegd kort geding. Eenigen tijd, nadat in de kort-geding-zaak door het Amsterdam- sche Hof arrest was gewezen, werd in de zaak ten principale door de Rechtbank te Utrecht een eindvonnis gewezen, en ook daarbij kwamen wij na veel wederwaardigheden, waaromtrent hier onder nog het een en ander wordt medegedeeld als overwin- 51

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 51