naars uit den strijd. Tegen dit vonnis echter werd door Buma wèl geappelleerd en in dit appèl is door het Gerechtshof te Amsterdam in Januari 1940 het zoo gewichtige arrest*) gewezen, waarbij de principieele vraag, die Buma en ons sinds 1933 heeft verdeeld ge houden, door een zeer overtuigende motiveering eindelijk geheel ten onzen gunste is beslist; daar deze laatste beslissing, die om standig in ons Officieel Orgaan is weergegeven, na 1939 is ge wezen, moeten wij ons in dit verslag beperken tot verwijzing naar de desbetreffende uitgaven van dat orgaan. De procedure Blom/Gema werd door ons verloren als gevolg van de naar onze meening geheel verkeerde beteekenis, die de Rechtbank te 's-Gravenhage aan het Duitsche woord „veröffent- lichen" hechtte. Nadat de Rechtbank n.L, in navolging van vorige beslissingen van enkele Kantongerechten en andere Rechtbanken, opnieuw had beslist, dat een geluidsfilm een verzamelwerk is van verschillende afzonderlijke kunstwerken, waarvan de muziek er één is, en dat voor de vertooning van het verzamelwerk noodig is de toestemming van elk der vervaardigers afzonderlijk van elk dier kunstwerken, dus ook van den componist, kreeg de Rechtbank over de vraag te beslissen, of de componist van de muziek in de betreffende film zijn toestemming aan den producer had verleend om die film te ver- toonen en te doen vertoonen, doordat die componist bij een contract met dien producer aan dezen het recht had verleend om die film te ..veröffentlichen". In Duitsche woorden-boeken wordt als beteekenis van het woord .veröffentlichen" opgegeven ..openbaar maken", .uitgeven", „pu bliceer en". Onzerzijds werd voor de Rechtbank betoogd, dat een film is be stemd niet om daarvan exemplaren te verkoopen, zooals men een boek of een gramofoonplaat verkoopt, maar uitsluitend om in het openbaar te worden vertoond, zoodat het „veröffentlichen" van een film slechts kan beteekeneri het „in het openbaar vertoonen" van die film; voor ieder die met het film- en bioscoopbedrijf bekend is, staat dit vast. De Rechtbank echter besliste, dat de beteekenis van „veröffentlichen" zich beperkt tot „het vervaardigen van de film rollen" van die film, welke de producer dan mocht verkoopen, zonder dat zulks inhield, dat de producer daarbij tevens het ver- tooningsrecht van die film verkreeg. Daar dit een z.g. feitelijke beslissing is, was de cassatie daartegen 52 Het Arrest is in extenso als bijlage in dit verslag opgenomen.

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 52