niet mogelijk en was met deze beslissing de betreffende procedure feitelijk in ons nadeel beslist. Daar de Rechtbank aan haar des betreffende beslissing nog een juridische beslissing had vastge knoopt over een min of meer formeel detailpunt, zijn wij daarvan toen toch wel in cassatie gegaan, in de hoop een vernietiging van de geheele beslissing te verkrijgen, waardoor wellicht ook op de beslissing over de beteekenis van het woord ..veröffentlichen" kon worden teruggekomen, maar dit heeft ons niet mogen baten. Na de beslissing van het Amsterdamsche Hof van Januari 1940 inzake Jogchem's/Buma, waarbij is uitgemaakt, dat een film geen verzamelwerk is. maar de producer zijn eigen auteursrecht op de geheele film verwerft door de vervaardiging ervan naar zijn ont werp en onder zijn leiding en toezicht, vertrouwen wij van beslis singen als die der Haagsche Rechtbank voor goed te zullen ver schoond blijven. De wederwaardigheden, waarvan wij hiervoren gewaagden in de zaak Jogchem's/Buma voor de Rechtbank te Utrecht, zijn ook de vermelding waard. Ook in deze zaak had de Rechtbank beslist, dat een film een verzamelwerk is en deed zich de vraag voor, of bij het contract tusschen den componist en den producer de eerstgenoemde het recht had verleend aan den laatstgenoemde om de film te vertoonen en te doen vertoonen. Dit recht was bij dat, in de Engelsche taal gestelde, contract inderdaad aan dien producer verleend, echter met uitzondering van ,,the right to collect the little performing rights", welk recht de componist zich bij dat contract had voorbehouden. Toen partijen het niet eens konden worden over de beteekenis van deze clausule, o.m. omdat door Buma werd beweerd, dat onder little rights", ,,petits droits", kleine Rechte" ook vielen de ver- tooningsrechten van een dramatische film in haar geheel, terwijl onzerzijds werd beweerd, dat daaronder juist niet vielen de ver- tooningsrechten van een dramatisch werk in zijn geheel, maar alleen van gedeeltelijke opvoeringen van dusdanige werken in cabarets, café's e.d., beval de Rechtbank een onderzoek van deskundigen in Engeland over de vraag, wat naar Engelsch spraakgebruik moest worden verstaan onder de uitdrukking ,,the right to collect the little performing rights" en benoemde als deskundigen twee Engel sche heeren, die practisch werkzaam waren op het gebied van auteursrecht in Engeland, alsmede den ook in Nederlandsche film- 53

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 53