vraag is ter sprake gekomen, of de componist zijn muziekauteurs- recht aan den producer heeft afgestaan, zijn wij in den loop van 1939 door de Rechtbank te Rotterdam toegelaten om het bewijs daarvan te leveren door getuigen. Van dit vonnis is Gema weder in cassatie gegaan, waardoor deze zaak ten vierde male aan den Hoogen Raad is voorgelegd; de Hooge Raad heeft nog geen beslissing gewezen. De zaak Cinema Royal/Profilti/Stemra is die, waarvan sprake is in de laatste alinea's van ons verslag over 1938 over de Buma- processen en die betreft de toelaatbaarheid om bij het opnemen van actualiteiten tevens de muziek, die daarbij al of niet toe vallig wordt ten gehoore gebracht, evenzeer als elk ander daarbij gemaakt geluid, op de geluidsfilm vast te leggen. Sedert' Profilti met toestemming van de Rechtbank te Amsterdam in deze zaak is gedagvaard om Cinema Royal, bij wie de betreffende journaal-film in beslag was genomen en die daarna door Stemra gedagvaard was, te vrijwaren, is in deze procedures het stadium der schriftelijke conclusiën nog niet beëindigd, zoodat daarin voor- loopig nog geen vonnis te wachten is. HET TELEVISIEVRAAGSTUK De practische toepassing van de televisie verkeert in ons land nog altijd in een staat van voorbereiding. Hoever men daarmede gevorderd is, is ons niet bekend, aangezien de Regeerings-Televisie- Commissie na het uitbrengen van haar rapport in 1938 niets meer van zich heeft doen hooren. In het buitenland kenmerkte zich de toepassing der televisie tot het begin van den oorlog door een langzame, maar gestadige ontwikkeling. De geregelde televisiedienst, welke in Londen, dat tot voor kort op het gebied van de televisie toonaangevend was, aan het eind van 1936 was geopend, is daar tot den oorlog met volharding voortgezet, uitgebreid, geperfectionneerd en attractiever gemaakt. Deze dienst werkte met zulk een regelmaat, dat niet langer meer gesproken mocht worden van een voorbijgaand verschijnsel, doch van de inleiding van een nieuw bedrijf. In het technisch bereikte kwam over het algemeen weinig ver andering. Hoogstens werden de middelen, welke hun invloed doen gelden op de meerdere of mindere helderheid en de grootte van 55

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 55