het beeld, verbeterd. De grootste kracht van de televisieuitzen dingen bleek te liggen in de actualiteit, waarop zij zich dan ook ten volle concentreerde. Een groote vlucht heeft de televisie-ontvangst op groot doek genomen. Daardoor is haar verschijning in de bioscopen mogelijk geworden, hetgeen een nieuwe phase in haar ontwikkeling kan beteekenen. In het Engelsche film- en bioscoopbedrijf bracht deze verschijning een opmerkelijke activiteit teweeg. De algemeene indruk is wel deze, dat men in Londen reeds zeer behoorlijk van het televisieprogramma kon genieten. Het kostenprobleem vormde er inderdaad een groote handicap. Dat immers een nog zeer beperkte televisiedienst aan de Engelsche Omroepvereeniging ca. 10 van haar totale uitzend-budget heeft gekost, demonstreert zulks duidelijk. Tot den Zomer van 1939 waren in Londen ca. 15.000 televisie toestellen verkocht. Den laatsten tijd werden er meer dan 1000 per maand verkocht en was er zelfs meer vraag dan aanbod. Doet het echter niet sterk denken aan hetgeen de bioscoopexploitanten in de eerste periode van de geluidsfilm met de aanschaffing van apparaten hebben ervaren, dat al deze televisietoestellen niet voor normale televisieapparaten kunnen doorgaan? De eerste behoorlijke televisie-apparaten zijn immers pas in September j.1. aan de markt gekomen. Ook in Frankrijk, dat op televisiegebied nagenoeg even ver kan worden geacht als Duitschland, is in het afgeloopen jaar een ge regelde televisiedienst tot stand gebracht en de eerste televisie voorstelling met groot doek voor een aantal genoodigden in een van de Parijsche bioscopen georganiseerd. Jn Amerika bestond eveneens een opmerkelijke activiteit op televisiegebied. Uit de ons bekend geworden gegevens konden wij echter niet den indruk krijgen, dat de Amerikaansche televisie in technisch opzicht de Londensche prestaties evenaarde. Een der leden van de Bondstelevisiecommissie, die de televisie-uitzendingen bij gelegenheid van de World's Fair heeft meegemaakt, verklaarde ons, dat deze zeker niet beter konden worden geacht, dan de resultaten, welke indertijd in het Philips' Laboratorium te Eind hoven aan de Commissie waren gedemonstreerd. Van welken invloed de oorlogvoering op de ontwikkeling der televisie zal zijn, is thans nog niet vast te stellen. Onze voorloopige indruk is, dat zij in de belligerente landen tot stilstand is gekomen 56

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 56