en dat Londen het gevaar Joopt zijn voorsprong aan Amerika te moeten afstaan. Door het uitbreken van den oorlog is de arbeid van de Bonds televisie-Commissie tijdelijk onderbroken. Niettemin hield zij in het afgeloopen jaar een belangwekkende bespreking; en indien de ontwikkeling van den toestand haar zulks mogelijk maakt, zal zij ongetwijfeld haar werk krachtig voortzetten. In het afgeloopen jaar was de Commissie als volgt samengesteld: E. Alter, Voor zitter; H. Cohen Barnstijn, N. R. Besseling, P. Burbach, A. Gelder, J. J. Haver Droeze en J. C. Mol, leden. Secretaris: J. G. J. Bosman. De heer E. F. W. Trijssenaar nam tijdelijk de plaats m van den heer Haver Droeze. DE SMALFILM De feiten hebben langzaam aan uitgewezen, dat de smalfilm voor het bedrijf niet zooveel problemen met zich brengt als aanvankelijk werd gevreesd. De film is nu eenmaal geen aangelegenheid van louter materieelen aard; het gaat per slot van rekening om haar geestelijken inhoud en om de rechten, welke men op dezen inhoud kan doen gelden. De kwestie van het filmformaat heeft daarmede weinig te maken; in wezen is dit veel meer een aangelegenheid van technischen aard. Het is het bonafide bedrijf dan ook niet moeilijk gevallen in den loop van de laatste jaren de controle over den filmhandel als wij dit zeer commercieele woord mogen gebruiken te behouden. Voorzoover er nog smalfilmondernemingen zijn overgebleven, die den opzet hadden de groote speelfilms buiten het bonafide bedrijf om te exploiteeren, leiden zij een armetierig bestaan. Dit blijkt ook wel uit de statistische gegevens omtrent het bezoek aan filmvoorstellingen, welke buiten het bioscoopbedrijf om zijn ge geven. Deze zijn van nagenoeg geen beteekenis. Over het peil van de films, welke door vorenvermelde ondernemingen zijn gebracht, spreken wij maar liever in het geheel niet. Men mag thans wel conscludeeren, dat het smalfilmterrein be perkt is gebleven tot dat der amateurs, wetenschappelijke vereeni- gingen, etc. Op dit terrein kan de smalfilm inderdaad een belang rijke rol vervullen. Wij hebben niet den indruk gekregen, dat zij voorloopig voor het bedrijf beteekenis heeft. Toen dan ook in het afgeloopen jaar 57

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 57