een paar firma's trachtten smalfilmapparaten aan de bioscoop ondernemingen te verkoopen, hadden wij daartegen op zichzelf allerminst bezwaar. Het was immers het goed recht dezer firma's deze apparaten aan de markt te brengen, evenals het het goed recht der bioscoopdirecties was, om, wanneer zij dit dienstig acht ten, deze apparatuur in hun installaties op te nemen. Een smalfilm- apparatuur kan nu eenmaal nuttig zijn bij lezingen of bijeenkomsten, die buiten de normale voorstellingen om georganiseerd worden, en waarin bijvoorbeeld expeditiefilms, wetenschappelijke films, etc, vertoond worden. Het moest echter onjuist worden geacht van deze leveranciers, om te suggereeren, dat de exploitanten door de aanschaffing van deze apparaten in staat zouden zijn hun eigen reclamefilms, jour naals van plaatselijke gebeurtenissen, etc, te vertoonen. De ver vaardiging van deze films behoort immers tot het terrein der filmfabrieken en daarom kon niet worden toegestaan, dat exploi tanten zich op dit terrein, dat door den Bond evenzeer beschermd is als het hunne, zouden begeven. Ten slotte moest er van Bonds- wege tegen gewaarschuwd worden, dat door de exploitanten over dreven beteekenis aan de smalfilm als object voor het bedrijf zou worden gehecht. FILMIMPORT Het vraagstuk van den filmimport, dat tot voor kort nog een punt van ernstige bestudeering bij het Hoofdbestuur uitmaakte, is door den oorlogstoestand plotseling van karakter veranderd. Gold immers eenigen tijd geleden nog de vraag, of, en zoo ja, in hoeverre de filmimport moest worden beperkt, thans kent het bedrijf slechts de zorg om den filmimport op gang te houden en de producties tijdig binnen te krijgen. Overigens kan wel gezegd worden, dat de studie van het al weer verouderd vraagstuk van den filmimport (zij het dan wellicht tijdelijk verouderd) interessante kanten aan het licht heeft gebracht, waarvan een bespreking beter achterwege kan blijven tot de normale toestand zal zijn teruggekeerd. In het vorig jaarverslag wezen wij er op, dat de gegevens van de Centrale Commissie den indruk wekken van een veel grooterea import van speelfilms dan in werkelijkheid het geval is, hetgeen te wijten is aan de omstandigheid, dat de Commissie in haar gege vens ook heeft opgenomen alle smalfilms, bedrijfsfilms, alsmede 58

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 58