films, welke in gewijzigde samenstelling opnieuw ter keuring zijn aangeboden. Blijkens deze gegevens zouden in 1939 554 groote speelfilms ter keuring zijn aangeboden tegen 579 in het jaar tevoren. Volgens onze gegevens echter zijn in het afgeloopen jaar 463 groote speelfilms door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring toegelaten (In 1938 bedroeg dit aantal 471). Het aantal van deze films, dat door het bedrijf in roulatie is gebracht, is waarschijnlijk belangrijk minder. Wij hopen ook daar omtrent in de toekomst nadere gegevens te kunnen verschaffen. Voor wat de geluidsfilms betreft, welke dit jaar zijn geïmpor teerd, is de verhouding in procenten uitgedrukt voor de verschil lende landen als volgt: Amerika 60.9 (62.7), Duitschland 14.9 (15.6), Engeland 5.7 (4.1), Frankrijk 15 (11), Nederland 2.5 (3.3), Rusland 0.9 (1.6).*) INTERNATIONAAL CONTACT Het afgeloopen jaar heeft ons verder dan ooit verwijderd van een internationale samenwerking op het gebied van film- en bio scoopbedrijf. Iedere illusie te dezen aanzien is ons door den nieu wen oorlog, welke Europa teistert, ontnomen. Wij hebben zulk een samenwerking altijd vurig bepleit, want wij wisten maar al te goed uit de ervaringen, welke wij met de Buma-affaire hebben opgedaan, alsook als gevolg eener bestudeering van televisie- en smalfilmaangelegenheden en aan de hand van de verschillende moeilijkheden, welke zich in den filmhandel hebben voorgedaan in den loop der jaren, hoezeer er in ons bedrijf behoefte bestaat aan internationaal contact. Men denke zich maar eens in, welk een zegen het voor het film- en bioscoopbedrijf in het algemeen zou zijn, indien er een internationale arbitrage op filmgebied be stond. En wat zou het niet voor het bedrijf kunnen beteekenen, indien men in staat zou zijn één lijn te trekken ten opzichte van problemen als die, welke zich voordoen of voor kunnen doen met betrekking tot de smalfilm, de televisie, muziekauteursrechten, etc. Vroeger was de mogelijkheid eener internationale samenwer king immer dubieus vanwege de gebrekkige organisatorische con- 59 Vorenstaande gegevens zijn ontleend aan het verslag over 1939 van de Centrale Commissie. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op 1938.

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 59