stellatie van het film- en bioscoopbedrijf in het buitenland. Den laatsten tijd kwam daarin gelukkig eenige verbetering. Thans echter is alle hoop de bodem ingeslagen. Hoogstens kun nen wij nog het ideaal koesteren, dat, indien aan ons land het wapengeweld bespaard mocht blijven en de Nederlandsche Bio scoop-Bond zich in een voorspoedigen groei mag blijven verheu gen, onze organisatie op het gebied der internationale samenwer king in de toekomst wellicht een taak zal kunnen vervullen. Internationaal contact, was er het zal uit het vorenstaande reeds duidelijk geworden zijn in het afgeloopen jaar heel weinig. Met de Chambre Syndicale Beige de la Cinématographie is eenige correspondentie gevoerd betreffende een paar kwesties tus- schen Nederlandsche en Belgische ondernemingen, welke tot we- derzijdsch genoegen konden worden geregeld. Elders in dit verslag is nog de aandacht gevestigd op het con tact, dat er in het afgeloopen jaar geweest is tusschen vertegen woordigers van het Hoofdbestuur en een vertegenwoordiger van de Amerikaansche Hays' Organization, welk contact, naar het ons voorkomt, vruchtdragend is geweest. NEDERLANDSCHE FILMINDUSTRIE De productie der Nederlandsche filmindustrie is omvangrijker dan menigeen zou vermoeden. In 1939 bijvoorbeeld bedroeg het aantal Ntederlandsche films 20.2% (vorig jaar 23.6%) van het totaal aantal films, dat in dat jaar aan de Centrale Commissie ter keuring is aangeboden. De metrage dezer films bedroeg 6.6 (100.214 meter) van het totaal, tegen 7.2 (114.844 meter) in het jaar daarvoor. Hieruit blijkt, dat hetgeen de Nederlandsche filmindustrie heeft afgeleverd in hoofdzaak kleinwerk is, zooals journaals, films van cultureele of propagandistische strekking, bedrijfsfilms, etc, maar dan toch kleinwerk van een omvang en een beteekenis, welkel naar onze meening al te zeer wordt onderschat. Deze industrie doet ons land, voor wat de filmproductie betreft, ongetwijfeld een eervolle plaats innemen temidden van gelijkwaardige landen. Anders staat het natuurlijk met de speelfilmindustrie. In het afgeloopen jaar werden drie groote speelfilms vervaardigd, namelijk 60

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 60