Aan de leden-filmverhuurders werd in overweging gegeven, om ter voorkoming van stagnatie zelf voor de expeditie van films' zorg te dragen. Nog is getracht in overleg met de directie van de Spoor wegen een regeling voor het vervoer tot stand te brengen, maar men kon ons onmogelijk eenige toezegging doen, aangezien de militaire autoriteiten het vervoer van goederen in deze dagen niet konden toestaan. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat tijdelijk een gecombineerde expeditiedienst in het leven is geroepen, welke over het algemeen bevredigend heeft gewerkt. Verschillende exploi tanten waren actief genoeg, om in deze dagen zelf hun films bij de verhuurkantoren te komen halen. Stagnatie in de bioscoo- programma's is dan ook slechts sporadisch voorgekomen. De Bedrijfsafdeling Filmverhuurders heeft onmiddellijk een Commissie ingesteld, die een schema heeft ontworpen voor film- transport, in geval tijdens deze mobilisatie het verkeer wederom mocht worden ontwricht. Een tweede ongemak werd veroorzaakt door de requisitie van een aantal bioscopen. Dank zij het overleg, dat vroeger ter zake van inbeslagneming in mobilisatietijd had plaats gevonden tusschen het Hoofdbestuur en den Generalen Staf, en waarbij ons toen was toegezegd, dat bij eventueele inbeslagneming de bioscopen zooveel mogelijk zouden worden ontzien, zijn betrekkelijk weinig bioscopen door de militaire autoriteiten opgevorderd. Meestal zijn de leden in zulke gevallen behoorlijk schadeloos gesteld. In een paar ge vallen hebben de betrokken ondernemingen van den gedwongen afstand hunner zalen ernstig nadeel ondervonden. Wat later volgde een beschikking van den Minister van Eco nomische Zaken in zake een verbod van autorijden op Zondagen en erkende feestdagen. Van dezen maatregel had het bedrijf veel Isst. Het kcmt immers veelvuldig voor, dat films tusschen bioscopen in de groote steden, alsook in dicht bij elkaar gelegen steden, ge pendeld worden. In verband met de vrij groote afstanden en een vlot verloop van de programma's kan dit slechts geschieden door auto's. Aangezien aan het charteren van taxi's niet alleen groote kosten verbonden waren maar ook groote moeilijkheden, omdat deze niet overal in voldoende mate en te juister tijd beschikbaar waren, heeft het Hoofdbestuur zich onmiddellijk telegrafisch en schriftelijk tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend met het verzoek een voorziening te willen treffen, opdat aan de bioscoop ondernemers, die op Zondag voor hun bedrijf hun auto's moeten 62

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 62