Hoofdbestuur overleg te plegen. Dit gold natuurlijk hoofdzakelijk de exploitatie van in omloop zijnd materiaal. In de plaats van het zenden eener vage circulaire, welke allerlei tegenstrijdige beslissingen van burgemeesters ten gevolge moest hebben, zou het heel wat eenvoudiger zijn geweest, indien de Regeering, door de medewerking van het Hoofdbestuur in te roepen, bevorderd had, dat films, waartegen bezwaren waren gerezen, op een voor het bedrijf minst schadelijke wijze uit de roulatie zouden worden genomen. De vorenvermelde maatregel heeft een uitvoerige correspondentie tusschen het Hoofdbestuur en het betrokken Depar tement ten gevolge gehad, met het resultaat, dat achteraf toch nog het overleg is gepleegd, dat wij van tevoren hadden gewenscht. Na ampele besprekingen heeft het Hoofdbestuur zich ten slotte bereid verklaard om te bevorderen, dat films, die vóór 1 September 1939 door de Centrale Commissie zijn toegelaten en tegen ver tooning waarvan in verband met den sindsdien ingetreden inter nationalen toestand door den Voorzitter der Commissie ernstig bezwaar werd gemaakt, uit de circulatie zouden worden genomen en, indien het Hoofdbestuur dit mocht verlangen, aan een nieuwe beoordeeling door de Centrale Commissie zouden worden onder worpen. Deze regeling maakte voor het geheele land op afdoende wijze een einde aan de vorengeschetste moeilijkheden. Ingevolge deze regeling werden o.a. de films ,,De Maginotlinie" en „Moderne strijdkrachten in actie" voorloopig uit de roulatie genomen en werd tevens overeengekomen, dat, indien een nieuwe beoordeeling zou plaats vinden, daaraan voor de betrokkenen geen kosten in den vorm van keuringsrechten verbonden zouden zijn. De Minister had het Hoofdbestuur inmiddels doen weten, dat hij met dit College van oordeel was, dat door deze bereidverklaring zijn Kabinets- schrijven van 2 September practische beteekenis had verloren. Zijne Excellentie heeft zich daarop met een nieuw Kabinets- schrijven tot de burgemeesters gewend, waardoor het eerste practisch buiten werking werd gesteld. De schade, welke uit de genomen maatregelen was ontstaan voor het lid-filmverhuurder, dat de films in kwestie in roulatie had gebracht, is door den Bond aan dit lid vergoed, nadat tevoren een regeling was getroffen. Maatregelen inzake oorlogsjournaals Veel meer dan met vo /engenoemden maatregel het geval was, 64

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 64