O. en O. door de film Een heel apart onderdeel voor het bedrijf in dezen mobilisatie tijd is de samenwerking geworden met de Afdeeling Ontwikkeling en Ontspanning van den Generalen Staf. Dienaangaande werd in den loop van den zomer nog een bespreking gevoerd tusschen ver tegenwoordigers van het Hoofdbestuur en den Leider van de Afdeeling O. en O., den Kapitein J. D. S. Paters, welke bespreking later door vele andere gevolgd is. Zij had ten doel om te komen tot inschakeling van de film in het O. en O.-werk. Op ver schillende manieren is zij ten slotte tot stand gebracht. Namelijk ten eerste door een reductiesysteem in de bioscopen ten behoeve van militairen beneden den rang van onder-officier, geldend voor de normale voorstellingen; ten tweede door het organiseeren van speciale gratis voorstellingen in de bioscopen ten behoeve van militairen; en ten derde door het organiseeren van tournees in gemeenten en gehuchten, waar militairen gelegerd zijn, doch waar geen bioscoop gevestigd is. Het Hoofdbestuur heeft ter zake een aantal richtlijnen aan het bedrijf gegeven, waarbij dispensatie is verleend van het bepaalde in het Prijsbescherming-Reglement. In verband hiermede zijn besprekingen gevoerd o.a. met den Afdee- lingsraad, alsmede met de directies der reizende bioscopen, welke voor het meerendeel belangeloos "haar medewerking hebben ver leend, dat wil zeggen, dat zij zich bereid hebben verklaard tegen kostenvergoeding de voorstellingen te organiseeren. Bovendien heeft het Hoofdbestuur in enkele speciale gevallen eenige plaatse lijke commissies in meer geïsoleerde gemeenten op haar verzoek op de Lijst van Geen Bezwaar geplaatst, opdat ook daar de mili tairen in het genot van bioscoopvoorstellingen zouden kunnen wor den gesteld. De vele verzoeken van cantinecommissies etc. om leve ring van gratis films, welke bovendien geheel buiten de officieele instanties omgingen, namen langzamerhand een zoodanigen om vang aan, dat daarvan veel overlast werd ondervonden en het ontwikkelings- en ontspanningswerk er door in de war dreigde te geraken. Het is dan ook door het bedrijf met instemming begroet, dat op het Bureau Ontwikkeling en Ontspanning van den Generalen Staf een Afdeeling Film in het leven is geroepen, aan het hoofd waarvan iemand uit het bedrijf is benoemd, en wel de heer J. van der Wilden, directeur van de N.V. Filmfabriek Polygoon te Haar lem. Daardoor was voor filmaangelegenheden een centrale instan- 67

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 67