Onze ervaring is steeds geweest, dat de drie grootste steden ongeveer de helft opleveren van het totale landscontingent. Op grond daarvan mogen we veilig aannemen, dat in 1939 ca. 40 mil- lioen menschen de bioscoop hebben bezocht. Dit recordgetal, dat ca. 65 uitmaakt van het geheele bei'oek aan vermakelijkheidsinstellingen in ons land, demonstreert over duidelijk de geweldige positie, welke het film- en bioscoopbedrijf in het amusementsleven inneemt. En de voortdurende toevoer van nieuwe contingenten bezoekers, ieder jaar weer, getuigt mede van de onverwoestbare levenskracht der film, welke per slot van reke ning aan ons bedrijf inhoud en gestalte geeft. Toch dienen ook de bezoekcijfers met den noodigen critischen zin te worden bekeken. In verhouding tot andere amusementsgelegenheden mogen ze al wijzen op een gezonden groei, op zichzelf genomen zeggen ze ons niets van de expansieve kracht van ons bedrijf. En het is toch juist deze kracht, waaraan een bedrijf als het onze, en wel inzon derheid in ons land, allereerst behoefte heeft. Beschouwen we eerstens, zij het dan heel vluchtig, het percen tage van 7.6 waarmede het bioscoopbezoek in 1939 is toe genomen. Dan dringt zich allereerst de vraag! op: Hoever gaat dit uit boven de bevolkingstoename van ons land gedurende dit jaar? Althans: wordt het gedekt door het aantal personen, dat den leeftijd heeft bereikt, waarop men gemeenlijk aan het uitgaansleven gaat deelnemen? Eerst als dat het geval is en in hoeverre dat het geval is, wagen wij thans nog niet te beoordeelen kunnen wij eenigszins tevreden zijn. Eenigszins, want in dat geval zou wel blijken, dat de jeugd in haar geheel voor de bioscoop gewon nen is, en daarmee het komend geslacht in ons land, maar niet, dat uit de bevolkingslaag, welke boven vorenvermelden leeftijd ligt, nieuwe bezoekers worden gerecruteerd. Exploratiewerk Dat laatste nu is voor ons van het allergrootste belang. Neder land is niet film-minded. In dat opzicht zien de cijfers er vergeleken met andere landen mager uit. Het lijkt; al heel wat, indien kan worden opgemaakt, dat in de zeven groote gemeenten gemiddeld dertig maal de bioscoop wordt bezocht tegen éénmaal een schouw burg of concert, maar blijkens een statistiek van het bioscoopwezen over 1938 bedroeg het gemiddeld aantal bioscoopbezoekers per 6

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 6