dingen. Hierdoor moest noodzakelijkerwijze een van de leden ge dupeerd worden. Ook hiertegen is de Bond opgetreden. Verder is de Bond nog opgetreden tegen een buitenlandsche onderneming, welke, hangende de onderhandelingen met een Ne- derlandsch lid, de betrokken productie verkocht aan een ander lid, alsook tegen een buitenlandsche onderneming, welke in gebreke bleef haar betalingsverplichtingen na te komen. Uitvoering Reglement op het Naamregister Het Naamregister van den Bond heeft in den loop der jaren bewezen een onmisbaar baken te zijn in de zee van filmtitels. In het afgeloopen jaar werden ter inschrijving aangeboden 538 titels tegen 529 in 1938. Op 31 December 1939 stonden in totaal 2740 titels in het Naamregister ingeschreven. Hoe langer hoe meer vergewissen de leden-filmverhuurders zich van de reeds plaats gehad hebbende inschrijvingen, om eerst daarna hun titels ter depo neering aan te bieden. Bijna dagelijks moeten met betrekking tot het Naamregister telefonische inlichtingen worden verstrekt. Na deponeering werden 37 titels gewijzigd tegen 33 in het vorig jaar. Tegen 6 titels werd na publicatie in het Bondsorgaan bezwaar gemaakt. In nagenoeg alle gevallen konden deze bezwaren, hetzij door bemiddeling van het Hoofdbestuur, hetzij door onderling overleg van de betrokkenen, uit den weg worden geruimd. In een geval kwam een bekend Amerikaansch schrijver er zich bij het Hoofdbestuur over beklagen, dat een lid-filmverhuurder voor een zijner films den titel gebruikte van het door hem geschreven boek, zonder dat nochtans de inhoud der film iets met den inhoud van het boek te maken had. Aangezien ook het betreffende boek was verfilmd, werd aan het lid-filmverhuurder verzocht het gebruik van den titel te staken. In de meeste gevallen betroffen de klachten gelijknamigheid van titel. Meestal werd dan door algeheele verandering of door toe voeging van een tweeden titel, dit laatste vooral, wanneer het de gelijktijdige verfilming betrof door meer maatschappijen van een zelfde litterair werk van naam, het vereischte onderscheid ver kregen. Ook bleek een enkele maal, dat er leden waren, die wilden pro- fiteeren van de aantrekkingskracht van bepaalde groote films door 79

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 79