gevormd, als bedoeld in artikel 12.E. van het Arbitrage-Bonds reglement, welke Kamer tweemaal bijeen kwam. Zeer opmerkelijk is de sterke vermindering van het aantal ge schillen. Zoowel in 1937 als in 1936 werden niet minder dan 184 geschillen behandeld; in 1938 was dit aantal reeds gedaald tot 105: en in 1939 bedroeg het aantal geschillen nog slechts 41. Zoolang de Bondsarbitrage bestaat is het aantal geschillen nog nimmer zoo gering geweest. Bij die 41 in 1939 behandelde geschillen zijn nog begrepen 2 geschillen, die reeds in 1938 in behandeling waren genomen, doch waarin eerst in 1939 uitspraak werd gedaan. Daar staat tegenover, dat er behalve het reeds gemelde aantal van 41 geschillen nog 8 zaken in 1939 werden aanhangig gemaakt, waarin eerst in 1940 uitspraak zal worden gewezen. Tot den terugloop van het aantal behandelde geschillen heeft vooral bijgedragen de vermindering van het aantal z.g. betalings geschillen, dat terugliep van 22 in 1938 tot slechts 2 in 1939. Vóór de openbare behandeling werden ingetrokken 6 geschillen (in 1938 17); drie zaken werden ingetrokken, nadat reeds met de behandeling een aanvang was gemaakt; en in 8 gevallen werd ten overstaan van de Commissie een minnelijke schikking getroffen. De vermindering van het aantal aanhangig gemaakte en behan delde geschillen mag ongetwijfeld beschouwd worden als een bewijs van de gezondheid van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf en ook van de goede verhoudingen, die er tusschen filmverhuurders en bioscoopexploitanten bestaan. De geschillen, die overblijven, droegen in den regel een ernstig karakter en dat blijkt ook wel uit het feit, dat naar verhouding de Commissie van Geschillen veel tijd aan de behandeling van dit kleine aantal geschillen heeft moeten wijden. Terwijl n.1. het aantal geschillen met meer dan de helft terugliep, verminderde het aantal zittingen van 32 tot 22. Van de 41 behandelde geschillen werden er aanhangig gemaakt: 15 door leden-filmverhuurders contra leden-exploitanten; 13 door leden-exploitanten contra leden-filmverhuurders; 2 door leden-filmfabrikanten contra leden-filmverhuurders; 2 door donateurs contra leden-exploitanten; 2 door leden-filmverhuurders contra niet-leden; 1 door een lid-exploitant contra een donateur; 1 door een lid-filmverhuurder contra een lid-filmproducent; 89

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 89