1 door een lid-filmimporteur contra een lid-filmverhuurder; 1 door een niet-lid contra een filmverhuurder; 1 door een lid-exploitant contra een niet-lid; terwijl er voorts behandeld zijn één geschil tusschen leden-film- verhuurders onderling en één geschil tusschen leden-exploitanten onderling. In een merkwaardig geschil tusschen den eigenaar van een bioscooptheater en een binnenhuis-architect, die dit theater had gerestaureerd, slaagde de Commissie erin een minnelijke schikking tot stand te brengen, nadat alle twistpunten zorgvuldig waren onderzocht. Tusschen een filmverhuurkantoor en een bioscoopexploitant was een geschil ontstaan over de vaststelling van een inzetdatum voor een bepaalde film. Aangezien bij het onderzoek kwam vast te staan, dat deze inzetdatum inderdaad tusschen partijen was overeengeko men, heeft de Commissie den bioscoopexploitant verplicht bedoelde film op dien datum in vertooning te brengen. Een zeer bijzonder karakter droeg een geschil tusschen twee maatschappijen, die bioscooptheaters exploiteeren en waarbij de eene op grond van een bestaand huurcontract met de andere maat schappij een schadevergoeding van eenige duizenden guldens vor derde, omdat in een der theaters van de andere maatschappij een boksfilm was vertoond, welke aan de eischeres zou zijn verhuurd, indien niet de gedaagde dat belemmerd had. Na grondig onderzoek heeft de Commissie slechts een gering gedeelte van de vordering toegewezen, aangezien het haar geble ken was, dat ook de eischende partij niet voldoende moeite had gedaan om de bewuste boksfilm te verkrijgen. In een geschil tusschen een bioscoop-exploitant en een filmver huurder, betreffende een door een aantal theaters in één stad tege lijkertijd vertoonde film, had de bioscoop-exploitant een schadever goeding van duizenden guldens gevorderd wegens het feit, dat er met bedoelde film in één der andere theaters ochtendvoorstellingen waren gegeven, hoewel de filmverhuurder met de desbetreffende exploitanten zou zijn overeengekomen, dat zulks niet zou geschie- 90

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 90