bedrijf gesloten is, hetgeen op ondernemingszin in deze richting is ook in ons land niet reeds geruimen tijd gebrek aan onder nemingslust te constateeren? bij voorbaat verlammend werkt. Daarbij komt. dat men zich, vooral wat ons bedrijf betreft, te veel richt naar de groote stad, terwijl juist daar de mogelijkheden veelal zijn uitgeput, welke elders vaak nog in ruime mate voor handen zijn. De drie groote steden immers tellen samen nog geen kwart van de bevolking van ons land. Niettemin verwerken zij meer dan de helft van het totale bioscoopbezoek. Het aantal zit plaatsen per weekprogramma, berekend per 1000 inwoners, bedroeg bijvoorbeeld in 1938, blijkens een berekening van het Centraal Bureau voor de Statistiek, voor het Rijk 254.9, voor de drie grootste gemeenten respectievelijk 636.6, 518 en 602.7, voor gemeenten van 20.00050.000 inwoners slechts 263.2, voor gemeenten van 5000 20.000 inwoners 70.5 en voor gemeenten van 5.000 en minder 13.3. Zijn dit geen cijfers, welke veel te denken geven? Rustige ontwikkeling Met de rustige ontwikkeling van bedrijfsuitkomsten en organi- satieleven, zooals we die in de vorige bladzijden hebben geschetst, gaat de ontwikkeling van het bedrijf als zoodanig hand in hand. Groote dingen zijn er niet gebeurd. De film bewoog zich ook dit jaar over het algemeen genomen op het hooge peil, dat zij langzaam aan heeft bereikt en menig product uit 's werelds droom- fabrieken maakte dank zij haar opmerkelijke kwaliteiten een ware zegetocht door ons land. Dat ook de Nederlandsche film zij 't op bescheiden voet geproduceerd in het afgeloopen jaar wederom een aanzienlijk deel van de bioscoopbezoekers tot zich wist te trekken, kan ieder, die den gang van zaken in onze vaderlandsche filmproductie met belangstelling volgt, slechts verheugen. Behalve door vestiging van een aantal nieuwe zaken breidde het film- en bioscoopbedrijf zich hier en daar uit door ingrijpende verbouwing, welke een vermeerdering der stoelencapaciteit met zich bracht. Met voldoening moge worden vermeld, dat ondanks de benarde tijdsomstandigheden de restauratie van verouderde bioscopen onverminderd voortgang vond, terwijl ook aan ver fraaiing, vernieuwing van exploitatie- en reclamemethoden, alsmede aan de perfectionneering der technische outillage veel aandacht werd besteed.

Jaarverslagen | 1939 | | pagina 9