hetwelk ten doel had een ongelimiteerde overdracht van rechten door de leden-filmverhuurders te voorkomen. Hierdoor werd een opdrijving van prijzen onmogelijk gemaakt en verkreeg het Hoofdbestuur controle op den binnenlandschen handel en de filmrechten. Beide besluiten hebben zeer veel bijgedragen tot de herorde ning van het filmwezen in een tijd, waarin de chaos algemeen was. Zoowel het eerste Bondsoptreden als deze besluiten, zijn van beslissende beteekenis geweest voor de verdere na-oorlog- sche ontwikkeling van het bedrijf. Zij hebben dit bedrijf aan stonds in het organisatorische spoor geleid en den bedrijfsge- nooten, die, wat hun ook moge zijn tegengeworpen, gewend wa ren de laatste jaren te frustreeren en te saboteeren, weder den noodigen zin bijgebracht voor de discipline, waarmede zij voor heen gewend waren hun zaken te doen. Verder moge nog worden vermeld het besluit tot instelling eener Technische Commissiehet besluit, dat in een voorloopige regeling van de entreeprijzen voorzag; een Contributiebesluit, dat de berooide Bondskas van de noodige middelen voorzag; een besluit, waarbij lidmaatschappen en wijzigingen van lidmaat schappen, tijdens de Duitsche bezetting tot stand gekomen, aan een herziening werden onderworpen; een onderzoek naar de oorlogsschade in het bedrijf. Deze besluiten werden gemarkeerd door onderscheidene af- deelingsbesluiten, waarbij in het bijzonder worden vermeld de prijzen- en advertentiebesluiten van de afdeelingen, alsmede de openingsbesluiten, die vooral in de groote steden een bewijs waren van collegialiteit. Zij, die als gevolg van de bijzondere omstandigheden, zooals stroomgebrek etc, niet aanstonds kon den openen, deelden hierdoor mede in de opbrengsten van de zaken, welke in de bevoorrechte positie verkeerden, dat zij vrij snel hun deuren wederom voor het publiek konden openen. Inmiddels bleef het geheele stelsel van Bonds- en bedrijfs- reglementen en -besluiten, zooals deze voor den oorlog gegolden hadden, van kracht en beijverde zich het administratieve appa raat van het Bondsbureau om de lidmaatschaps- en bedrijfs- registers opnieuw in te richten. 11

Jaarverslagen | 1945 | | pagina 10