MILITAIR GEZAG MEN kan zich thans nauwelijks indenken, hoe verward de situatie in ons land onmiddellijk na zijn bevrijding was. Men had, om ons tot dit bedrijf te beperken, te maken met het Geallieer de opperbevel, met het Militair Gezag en met regeeringsinstanties. Helaas hadden vele functionarissen bij het Mi litair Gezag een verkeerd inzicht in de hun toegewezen taak. Hoewel zij over de gedragingen van het film- en bioscoopbedrijf tijdens de bezetting geenszins voldoende waren voorgelicht, lie ten zij zich bij hun optreden heel vaak leiden door een groote vooringenomenheid en verschillenden hunner streefden zelfs naar een beheer over het geheele bioscoopbedrijf, welk beheer bij de vormingscursussen van het Militair Gezag in Brussel in 1944 meermalen ter sprake is geweest. Men koos hiervoor eenige z.g. test-cases uit, zonder dat op de betrokken ondernemers ook maar iets te hunnen nadeele was aan te merken. Het heeft het Hoofdbestuur veel hoofdbrekens gekost om dit beheer opge heven te krijgen. Dit is na eenigen tijd gelukt, dank zij de mede werking, welke hierbij is verkregen van de centrale Overheid te Den Haag. Met de leiding van het Militair Gezag onderhield het Hoofd bestuur overigens, in het algemeen genomen, goede betrekkin gen. Vele faciliteiten die in dien tijd onontbeerlijk waren om zich als het ware te kunnen bewegen en te kunnen werken, zijn ons op zeer coulante wijze door bedoelde vertegenwoordigers van het Militair Gezag verstrekt. Met de Geallieerde strijdkrachten (S.H.A.E.F.), welke de leverantie van films in handen hadden, een leverantie, welke achteraf bekeken, van zuiver zakelijken aard was, was eveneens geregeld overleg. Door de beperkte hoeveelheid films kon echter slechts de helft van de bioscopen worden voorzien. Het abnor maal hooge tarief, dat voor de ter beschikking stelling van films door de exploitanten moest worden betaald, werd vrij kort na dat het Hoofdbestuur was opgetreden, na overleg met de leiding van de S.H.A.E.F. met 25% teruggebracht. Het afscheidsdiner, dat het Hoofdbestuur na de beëindiging 12

Jaarverslagen | 1945 | | pagina 11