CONTACT MET DE REGEERING TT ET is een delicate taak verslag te geven van de talrijke besprekingen, die sedert de be vrijding namens het Hoofdbestuur zijn gevoerd met vertegenwoordigers van de onderscheidene Ministeries en wel in het bijzonder met die van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. De problemen immers, waarvoor men zich als Hoofdbestuur voortdurend gesteld zag, raakten meermalen zoozeer het algemeen belang, dat het gewenscht, ja noodzakelijk was, om geïnformeerd te zijn omtrent de opvat ting van de Regeering respectievelijk van den betrokken Minis ter. En ook de regeeringsinstanties hadden meermalen te ma ken met het ontwerpen of uitvoeren van maatregelen, welke de belangen van het filmwezen raakten, zoodat ook zij er behoefte aan gevoelden zich te doen voorlichten door deskundige advi seurs, die bovendien geacht konden worden op te treden in het algemeen belang van de rechtstreeks betrokkenen. Over dit contact heeft het Hoofdbestuur nimmer mededee- lingen van beteekenis gedaan aan de leden, zodat wel eens cri- tisch gesproken is van „het ijzeren gordijn", dat tusschen de re laties van het Hoofdbestuur met regeeringsinstanties eener- zijds en de leden anderzijds neergelaten was. Toch is de op dit punt door het Hoofdbestuur in acht geno men reserve verklaarbaar en verantwoord. Het verkeer tusschen de Overheid en vertegenwoordigers van een bedrijfsgroep als de Nederlandsche Bioscoop-Bond, welke bij haar werkzaamhe den zooveel raakpunten ontmoet met het algemeen belang, moet vertrouwelijk en openhartig zijn, wil het zich soepel kunnen vol trekken en vrucht dragen. Het Hoofdbestuur heeft zich hierbij op het standpunt gesteld, dat het de Overheid niet als zijn na tuurlijke vijand heeft te zien, maar als hoedster van algemeene belangen, die bij de uitvoering van haar taak ongetwijfeld par- tieele belangen voorzichtig tegen elkaar afweegt. Tevens was het Hoofdbestuur van meening, dat, hoezeer het in het algemeen de behartiging tot taak heeft van de belangen van de leden van den Bond, het uiteraard en inzonderheid in een moeilijken tijd als wij sedert de bevrijding andermaal doorma- 21

Jaarverslagen | 1945 | | pagina 22