BESLUIT: a. er bij het Hoofdbestuur krachtig op aan te dringen on verwijld bij de Regeering stappen te ondernemen, die leiden tot intrekking van het Koninklijk Besluit E. 84; b. geen gebruik te maken van de mogelijkheid tot het vra gen van vergunningen als bedoeld in artikel 2 van het Koninklijk Besluit E. 84, voordat het standpunt van de Regeering ten op zichte van de deviezenpositie en de gevolgen daarvan aan het Hoofdbestuur bekend is gemaakt en ter' zake advies is ingewon nen van de Bedrijfsafdeeling Filmverhuurders." Deze motie had groote consequenties, consequenties, die óók ten volle door de leden-exploitanten voor hun rekening zijn ge nomen. Zij beteekende, dat bijna 40 verhuurkantoren, die voor het meerendeel gedurende 4 of 5 jaren door den bezetter geslo ten waren, na de bevrijding, ondanks dat zij voldoende films ter beschikking hadden, gesloten bleven. Niet minder dan 200 bioscopen bleven dientengevolge gedu rende een groot aantal maanden gesloten, omdat ook de S.H.A.E.F. niet in staat was deze zaken van films te voorzien. Genoemde verhuurkantoren, die reeds zwaar getroffen wa ren, zagen zich op deze wijze de mogelijkheid ontgaan om zich een nieuwe financieele basis te scheppen en een groot deel van de inkomsten, welke zij zouden hebben verkregen, verdween in de portemonnaie van de S.H.A.E.F. Verder is daar de schade van de betrokken bioscopen. Het is ons niet geheel duidelijk geworden op welke basis een accoord tusschen het Distributie Orgaan en de S.H.A.E.F. getroffen is, noch of er ooit zulk een accoord geweest is. Wel staat vast, dat het optreden van de S.H.A.E.F. in tegenstelling tot wat het Distributie Orgaan beoogde, een aderlating voor onze deviezen heeft beteekend. De omstandigheid, dat de inkomsten van de S.H.A.E.F. voor het meerendeel zijn terecht gekomen bij particuliere Ameri- kaansche en Engelsche ondernemingen, terwijl nochtans de ver huur van de S.H.A.E.F.-films als het ware gemilitariseerd ge schiedde, is een zooveelste bedenkelijke factor in deze geheele affaire. Laat ons volstaan met mede te deelen, dat na uitvoerige be sprekingen in den Haag de Regeering op advies van haar naas te raadgevers, besloot om omstreeks eind Augustus het betrok ken K.B. in te trekken en ingaande 14 September 1945 den nor- 30

Jaarverslagen | 1945 | | pagina 31