overschreden te worden bij de andere valuta is de mogelijk heid van onderlinge changeering bij overschrijding van een be paalde limiet ten koste van een andere munt in de practijk niet zoo bezwaarlijk gebleken dan zou dus het verbruik op de een of andere wijze beperkt moeten worden. Intusschen frappeert het, dat het Amerikaansche maximum zonder meer is gefixeerd en omgekeerd, voor het geval het quantum dollars niet mocht worden opgebruikt, niet in de mo gelijkheid is voorzien het maximum aantal weken te verhoogen. Hieruit zou men mogen afleiden, dat naast overwegingen van financieelen aard cultuurpolitieke motieven aan den ministeri- eelen maatregel niet vreemd zijn. Beschermende werking voor de binnenlandsche industrie heeft hij vooralsnog niet; wel ech ter geeft hij een verdeeling aan in de programma's, die kansen biedt en behoudt voor de overige filmimporteerende landen. Een eenzijdige commercieele overheersching ter annexeering van het bioscoopprogramma heeft men hierdoor blijkbaar trachten te voorkomen, waarbij men tegelijkertijd heeft pogen te bereiken, dat dit program, voorloopig helaas op het buitenland aangewe zen, zoo universeel mogelijk blijft. Met de verplichting tot verhuur per film is in beginsel weinig veranderd aan de gedurende het vorig jaar bij bedrijfsregle- ment van den Bond ingevoerde practijk, zij het dat toen block- booking tot een maximum van zes mogelijk was. Ten slotte is er de verhuurplicht. Het is logisch, dat een pro duct, hetwelk in het buitenland gekocht is tegen besteding van onze schaarsche deviezen, binnen niet al te langen tijd na den import den consument moet bereiken, hem in ieder geval niet mag worden onthouden. Dit geldt voor de film niet minder. Achterhouding van een film uit zakelijke overwegingen om op deze wijze toch tot een ongeoorloofden koppelverkoop te komen, wordt onmogelijk gemaakt. De redelijkheid van een eventueel bod staat ter beoordeeling van den Bioscoop-Bond. Ook hier zullen in de practijk vele moeilijkheden moeten worden opgelost. Met den Bond zal waarschijnlijk het arbitrage-instituut zijn be doeld, aangezien een beoordeeling slechts kan volgen nadat hier om is gevraagd. En dit zal wel haast altijd gebeuren, nadat een geschil is ontstaan. Het is te betreuren, dat in de Deviezenbeschikking bepa lingen terecht zijn gekomen, die reeds lang deel uitmaken van de Bondsreglementen en daaruit kennelijk zijn overgenomen. Dit is overbodig werk en schept noodeloos verwarring. Boven dien mag de vraag gesteld worden, of het juist is, dat de Over- 38

Jaarverslagen | 1945 | | pagina 39