GESCHIL MET EENIGE AMERIKAANSCHE LEVERANCIERS TT ET geschil tusschen een aantal Amerikaan- sche filmleveranciers, vereenigd in de Mo- tion Picture Export Association Inc., en den Nederlandschen Bioscoop-Bond, dat ruim een jaar geduurd heeft, heeft den Bond andermaal zwaar op de proef gesteld, een proef, welke dub bel ongelegen kwam te midden van de zeer vele problemen, waarvoor het Hoofdbestuur zich in de naoorlogsche periode zag geplaatst. Een onmiddellijke aanleiding tot dit geschil is er niet ge weest. Men heeft beweerd, dat de invoering van het K.B. E. 84, evenals de regeeringsmaatregelen, welke in andere landen on middellijk na den oorlog waren getroffen, bij de betrokken Ame- rikaansche maatschappijen tegenacties heeft opgeroepen. De centralisatie van den export van de grootere maatschappijen in Amerika in de M.P.E.A. mocht wellicht veroorzaakt zijn door het meer gecentraliseerd optreden van den filmh^indel in de onderscheidene landen, nochtans gelooven wij niet, dat het ge schil, zooals het met Nederland is ontstaan, zijn oorsprong vindt in het K.B. E. 84. Deze oorsprong lag wat dieper. Onder de weinige gegevens, welke wij uit het verloren gegane archief van den Nederlandschen Bioscoop-Bond hebben kunnen redden, bevinden zich toevalligerwijze nog eenige aanteekenin- gen betreffende bijeenkomsten van Europeesche managers van Amerikaansche huizen in Parijs omstreeks 1939. In een dezer bijeenkomsten is toen besloten, dat de grootere maatschappijen voor het lidmaatschap van den Bond zouden bedanken. Toen reeds leverden de ordenende arbeid van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, zijn bedrijfsreglementeering en zijn leverings condities bezwaren op voor deze buitenlandsche leveranciers. Deze bezwaren golden niet zoo zeer de onredelijkheid van de condities, als wel de te sterke organisatie van den binnenland- schen handel, die geleidelijk paal en perk wenschte te stellen aan een z.g. vrije economie, die slechts de vrijheid kende van den sterkste, en de opslorping beoogde van de zelfstandige leveran ciers en de afnemers. 43

Jaarverslagen | 1945 | | pagina 47