CULTUREELE ARBEID REEDS vóór den oorlog heeft de Nederland- sche Bioscoop-Bond getoond begrip te heb ben voor het openbaar belang, dat met de uit oefening van de bedrijven der leden is gemoeid, inzonderheid voor de beteekenis, welke de film in velerlei opzicht heeft. Indien de bezetting den Bond het leven niet gedurende 5 jaar onmogelijk zou hebben gemaakt, zou een nor male voortzetting der ontwikkeling wellicht nieuwe initiatieven hebben opgeleverd. Tijdens het beraad, dat in Hoofdbestuurskringen heeft plaats gehad, is het verlangen tot uitdrukking gekomen, dat men de cultureele taak van de organisatie meer nog dan voorheen te' behartigen had en dat het, om deze naar behooren te vervullen, wenschelijk zou zijn zich van advies te doen dienen door onaf hankelijke vertegenwoordigers uit het wetenschappelijke en cul tureele leven. Hun taak zou dan moeten bestaan uit het van advies dienen inzake aangelegenheden in het algemeen de cul tureele zijde van de film betreffende, in het voorkeuren van scenario's voor in Nederland te vervaardigen films en zoo mo gelijk in het verleenen van een keur aan Nederlandsch filmwerk, welke keur een bijzondere aanbeveling zou kunnen inhouden. De werkzaamheden van zulk een commissie werden gezien uit een perspectief van verdere grootere mogelijkheden en 3 jaar later, namelijk op 18 Februari 1946, is zulk een commissie, de Cultureele Advies Commissie, ingevolge een desbetreffend be sluit van het Hoofdbestuur, geïnstalleerd. Zij kreeg tot taak het Hoofdbestuur van voorlichting te dienen met betrekking tot al hetgeen, dat kan strekken tot cultureele verheffing van het bedrijf. In zijn installatierede heeft de Voorzitter deze taak als volgt nog nader omschreven: „De taak der Commissie is ten aanzien van het Nederlandsche Filmwezen een stimuleerende, eea coördineerende en een con- troleerende. Het geven van stimulansen zal bijvoorbeeld kunnen bestaan in het initiatief nemen tot het uitschrijven van prijsvragen voor scenario's en films; 55

Jaarverslagen | 1945 | | pagina 59