in het aangeven van wegen, om bij de Nederlandsche literato ren meer. belangstelling te kweeken voor de film, door hen uit te noodigen over een bepaald onderwerp een scenario te schrij ven; in het geven van richtlijnen bij de keuze van onderwerpen, dit mede ter voorkoming van eenzijdigheid bij de vervaardiging van Nederlandsche films; door bijvoorbeeld de Nederlandsche filmindustrie rechtstreeks te interesseeren in door de Adviescommissie gewenschte onder werpen door in samenwerking met den Bioscoop-Bond en de filmpro ducenten te komen tot vorming van een kader van medewer kers bij de filmindustrie, door het ontdekken van talenten; door het bevorderen van uitwisseling met het buitenland van speciale krachten, op voorwaarde echter, dat de Nederlanders na hun verblijf buitenslands, te zijner tijd hun ervaringen in dienst stellen van het Nederlandsch bedrijf; in het bevorderen, dat de producenten zich bij de vervaardiging van films deskundig laten adviseeren. De coördineerende taak der Commissie ligt ten deele opge sloten in de vorengenoemde werkzaamheden, ten deele ook in de controleerende, bijvoorbeeld door het verplicht indienen van alle filmproductieplannen, waardoor eenzijdigheid moet worden voorkomen, namelijk het exces, dat op een gegeven moment eenzelfde filmstof gelijktijdig door meerdere producenten wordt behandeld. De controleerende taak der Commissie is er naar te streven, dat geen scenario ter verfilming zal worden aangenomen, voor aleer de Commissie het heeft goedgekeurd. Nederlandsche films kunnen van een speciale aanbeveling worden voorzien en even tueel na instelling van een wisselprijs, worden bekroond. De algemeen adviseerende taak kan bestaan in het naar voren brengen van wenschen omtrent films, die een speciale versprei ding verdienen, in apart te organiseeren voorstellingen of the aters; daarenboven verwelkomt het Hoofdbestuur ieder advies der Commissie, ook ongevraagd, ten aanzien van de cultureele verheffing van het bedrijf. Een der hoofddoeleinden der Commissie is het aankweeken van de belangstelling voor de goede film, speciaal de Neder landsche film." 56

Jaarverslagen | 1945 | | pagina 60