Tevens werd in de nieuwe verklaring een clausule opgenomen, waarmede aan de handelaren de mogelijkheid werd gegeven, wanneer zij van meening zouden zijn, dat bepaalde maatregelen van Bondswege hen bij de uitoefening van hun bedrijf onredelijk zouden belemmeren of benadeelen, de overeenkomst onmiddel lijk te beëindigen. Geschillen over de vraag, of zich een dergelijk geval voordoet, zouden evenwel in eenige en hoogste instantie moeten worden beslist door een scheidsman, oordeelende als goede man naar billijkheid. Als zoodanig werd Prof. Dr. N. J. Polak te Rotterdam aangezocht en bereid gevonden deze be noeming te aanvaarden. De nieuwe verklaring werd op 29 Oc- tober 1946 door den Ledenraad vastgesteld. De in 1945 begonnen besprekingen over het instellen van een operateurscursus alsook van een kwaliteitskeuring werden in 1946 voortgezet en leidden ertoe, dat na meerdere conferenties, o. a. met eenige werknemersorganisaties, op 30 Juli 1946 een toelatingsexamen kon worden afgenomen, waarvoor groote belangstelling bestond. Er meldden zich voor dit toelatings examen, dat o. m. door advertenties in de dagbladen en projec tieplaatjes in de bioscopen werd aangekondigd, niet minder dan ca. 100 candidaten, hetgeen ver boven de verwachtingen was. Na van de toelatingseischen kennis genomen te hebben, trok zich ongeveer de helft der gegadigden terug; van de overige candidaten verschenen er 37 op het examen, waarvan er ten slotte 17 slaagden. Deze 17 personen zouden dus de toekomstige leerlingen van den operateurscursus vormen. Wanneer het groote aantal jongelieden, dat in die dagen onder de wapenen werd geroepen en het eveneens groote tekort aan personeel, dat allerwege bestaat, in aanmerking wordt ge nomen, mag dit een respectabel aantal worden genoemd. De Commissie heeft bij het ontwerpen van een programma voor dezen cursus profijt getrokken van de ervaringen, welke op dit gebied in België en Engeland zijn opgedaan; tevens is zij veel dank verschuldigd aan den helaas vroegtijdig overleden heer M. Henkelman, die een zeer belangrijke rol heeft gespeeld bij het voorbereidende werk voor den cursus en de Commissie vele waardevolle adviezen heeft gegeven, waarvan nog thans ge profiteerd wordt. Het lag in de bedoeling de operateurscursus in den vorm van een stichting te laten optreden, doch door verschillende onvoorziene omstandigheden kon in dit verslag jaar nog niet tot het passeeren der stichtingsacte en het instal- leeren van het bestuur worden overgegaan. Niettemin achtte de Technische Commissie het noodzakelijk den cursus intusschen 62

Jaarverslagen | 1945 | | pagina 66