over vele en belangrijke gegevens de beschikking werd verkre gen en aan menig exploitant adviezen konden worden gegeven. Door deze inventarisaties kwamen tevens wantoestanden aan het licht, welke anders tot schade van het geheele bedrijf wel licht nog lang verborgen zouden zijn gebleven. In dergelijke gevallen werd onmiddellijk krachtig ingegrepen. Reeds in 1945 was de behoefte aan import van allerlei artikelen, welke hier te lande niet of slechts in zeer onvoldoende mate vervaardigd konden worden, sterk gevoeld en was ter zake contact opgeno men met de verschillende Rijksbureaux en andere instanties, welke met het toezicht op den import waren belast. Toen in het begin van 1946 in de ergste nooden was voorzien en de Com missie haar blik op de toekomst kon gaan richten werd de importfactor nog belangrijker. Veel medewerking werd in dit opzicht ondervonden van rijksbureaux en andere instanties, en het vertrouwen, dat in het beleid van de Technische Oommissie werd gesteld, was zelfs dusdanig, dat iedere aanvrage ter ver krijging van een invoervergunning voor bioscoop- of filmtech nische materialen, welke bij deze instanties werd ontvangen, alvorens in behandeling te worden genomen, aan de Technische Commissie werd toegezonden, teneinde van haar advies te worden voorzien. Dat deze handelwijze dikwijls tot aanzienlijke deviezenbesparingen heeft geleid, behoeft geen nadere uiteen zetting. Een nadeel was het, dat men nimmer wist, of op een bepaald oogenblik deviezen voor den invoer van zekere artike len beschikbaar zouden zijn. Om deze reden wendde de Com missie zich tot het Ministerie van Handel en Nijverheid zoowel als tot het Rijksbureau voor Metalen, teneinde de beschikking te krijgen over een eigen deviezencontingent. Er werd een urgentieprogramma voor 1946 samengesteld en besprekingen met vertegenwoordigers van genoemde instanties leidden ertoe, dat haar op 18 Juni 1946 door het Ministerie van Handel en Nijverheid werd medegedeeld, dat voor den import van techni sche apparaten en materialen als genoemd in het urgentie programma een zeer belangrijk deviezencontingent was gereser veerd, waarover via het Rijksbureau voor Metalen zou kunnen worden beschikt. Zonder overdrijving kan worden gezegd, dat de Technische Commissie hiermede een zeer groot succes heeft geboekt. Eenig cijfermateriaal moge de belangrijkheid van het in dit opzicht verrichte werk nader onderstrepen. Van medio Juni af werden in totaal 74 aanvragen ter verkrij- 65

Jaarverslagen | 1945 | | pagina 69