ging van een invoervergunning voor bioscooptechnische appara ten, onderdeelen, uitrustingsstukken voor filmstudio's, zooals opnamecamera's, schijnwerpers e. d., machinerieën voor film- laboratoria, zooals titel-, afdruk- en verkleinmachines e. d. en niet te vergeten koolspitsen, voorzien van het gunstig advies der Commissie, doorgezonden. Deze aanvragen hadden in totaal betrekking op een bedrag van 573.756.waarvan ƒ342.873.— op Dollars, ƒ75.348.— op Engelsche Ponden, 112.523.op Pransche Francs en 43.012.— op andere valuta's, zooals Belgische Francs, Zweedsche Kronen, en Zwit- sersche Francs. Ook aan de koolspitsenvoorziening in het afgeloopen jaar dient in het bestek van dit verslag eenige aandacht te worden besteed. Doordat in het begin van het jaar wegens deviezen- gebrek eenige invoervergunningen voor koolspitsen werden ge weigerd, waren in Juli de voorraden vrijwel uitgeput en dreigde er, daar ook het meerendeel der exploitanten niet meer over voorraad beschikte, een catastrophale toestand te ontstaan. Het gevaar, dat, indien niet spoedig koolspitsen zouden worden ingevoerd, verscheidene bioscopen binnen afzienbaren tijd hun deuren zouden moeten sluiten, was niet denkbeeldig. Dit moest tot iederen prijs voorkomen worden. Er waren op grond van de algemeene toewijzing wel deviezen beschikbaar, doch bij een onderhoud met functionarissen van het Rijksbureau voor Meta len, welk Bureau uiteindelijk de noodige invoervergunningen zou moeten verleenen, bleek, dat men van meening was, dat de aangevraagde hoeveelheden belangrijk hooger waren dan strikt noodzakelijk zou zijn. Men vreesde hierdoor verspilling van de zoo kostbare deviezen. Er werd derhalve door den vertegen woordiger van de Technische Commissie toegezegd op zeer korten termijn nauwkeurige gegevens te zullen verstrekken omtrent het koolspitsenverbruik per jaar, gespecificeerd in soorten en maten. Ter verkrijging van deze gegevens werd een enquête onder de leden ingesteld, als resultaat waarvan bleek, dat de schattingen der Technische Commissie vrijwel juist waren. Tevens bleek, dat een ontstellend groot aantal verschillende maten koolspit sen door het bedrijf werd gebruikt. Daar het importeeren van al deze maten, waarvan velen slechts in zeer geringe hoeveel heden, deviezenverlies zou veroorzaken, werd besloten een zekere normalisatie toe te passen en slechts een tiental soorten en maten koolspitsen in te voeren. Zij, die tot dusverre om be paalde redenen met abnormale maten hadden gewerkt, zouden 66

Jaarverslagen | 1945 | | pagina 70