VESTIGING NIEUWE ZAKEN T\E zeer groote aandrang tot vestiging van nieuwe zaken in het film- en bioscoopbedrijf, welke zich onmiddellijk na de bevrijding open baarde, heeft het Hoofdbestuur met groote zorg vervuld en zoowel voor dit College als voor het Bondsbureau een zware last beteekend. De belangstelling, welke de film allerwegen ontmoette, de groeiende bezoekcijfers en de moeilijkheden, welke zich bij vestiging van andere bedrijfstakken voordeden (gebrek aan grondstoffen, machines, materialen etc), spoorden tal van ondernemende lieden aan tot het het geven van film voorstellingen. Dat dit geven van filmvoorstellingen een vak is, wat men eerst na geruimen tijd onder de knie heeft, en dat er vele risico's aan verbonden zijn, ontging aan de meesten. Zij waren betooverd door de queues, die zich in een periode van weinig werkgelegenheid en van reactie op het zich onthouden van amusement in den laatsten tijd van de bezetting voor de bioscopen waren gaan vormen, en zij vermoedden achter de lui ken van de kassa's gouden bergen. Dat al deze bioscopen zaten te springen om aanschaffing en vernieuwing van apparatuur en meubilair, dat tal van zaken dringend om allerlei voorzieningen voor wat hun inrichting aangaat, verlegen zaten, en bovendien slechts een beperkte hoeveelheid deviezen beschikbaar was voor den filmimport, ontging dezen lieden ten eenen male. Evenzeer ontging het hun, dat de bioscoopexploitanten in de Noordelijke provinciën door een sluiting van meer dan 9 maanden met vol ledige doorbetaling van het personeel aan den rand van den afgrond waren gebracht. En evenmin dachten zij aan de moge lijkheid, dat het hier een conjunctuur betrof die, naar gelang er meer goederen beschikbaar zouden komen en er meer werk gelegenheid zou zijn geschapen, geleidelijk plaats zou maken voor een normalen toestand, welke van alle betrokkenen den noodigen ondernemingszin en ondernemingservaring zou eisenen om het bedrijf gaande te houden. Het was ontstellend te moeten ervaren, dat allerlei lieden uit den kring van zwarte handelaars en wat dies meer zij, zich trachtten te werpen op dit bedrijf en dat deze lieden dikwijls 76

Jaarverslagen | 1945 | | pagina 80