daarvan over de verschillende filmfabrieken en op de verwerking van dit materiaal voor de vervaardiging van journaals, copieën van hoofdfilms, enz. De Technische Commissie heeft haar medewerking verleend aan de tentoonstelling, die ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Nederlandsche Bioscoop-Bond van 9 tot 22 Maart in het Stedelijk Museum te Amsterdam is gehouden voor wat betreft de verzorging van de oude en de nieuwe projectie-installaties, die op deze tentoon stelling waren opgesteld. Dit gedeelte van de tentoonstelling gaf een indruk van de grote vooruitgang, die zich op technisch gebied in het filmbedrijf in een periode van 30 jaar heeft voltrokken. Eveneens werkte de Technische Commissie mede aan de verzor ging van een speciale stand op de Brandweertentoonstelling, gehou den van 15 tot 31 Mei in Den Haag. Deze stand bevatte een projectie-cabine uit de tijd van de stomme film en als contrast daar mede een moderne cabine, voorzien van de nieuwste geluidsfilm installatie. Hieraan werd medewerking verleend door de NV. Philips. De stand toonde voorts de bijzondere voorzieningen van de bioscopen op het gebied van de brandveiligheid. De talloze brand weermensen, die deze tentoonstelling bezochten, toonden voor onze stand grote belangstelling. De Technische Commissie is in het afgelopen jaar 10 maal in vergadering bijeen geweest. Zij was als volgt samengesteld: W. F. Dubbeldeman, Voorzitter, O. P. Besseling, G. H. Groenewegen en E. F. W. Trijssenaar, leden en H. W. Hagenberg, Secretaris. In December was de Technische Commissie enige dagen de gast van de Vereniging der Kinemabestuurders van België te Brussel om zich te oriënteren over het Belgische opleidingssysteem voor bioscoopoperateurs. Gebleken is, dat onze Belgische collega's, die reeds sedert 1931 een opleidingscursus voor operateurs organiseren, op dit gebied veel hebben bereikt. De eisen, waaraan de operateurs moeten voldoen, zijn zeer hoog gesteld en het goede gehalte van de leerlingen van de Kinema-operateurs-school is opvallend. De Bel gische cursus duurt 2 a 3 jaar naar gelang van de vooropleiding van de leerlingen. Er wordt uitsluitend op Zondagochtend van 9 tot 12 lesgegeven door verschillende leraren, die hun sporen op dit gebied hebben verdiend. Er werd van gedachten gewisseld over de mogelijkheid om de in Nederland en in België gebruikelijke operateursdiploma's voor de beide landen geldigheid te verlenen, hetgeen vooral voor de grens streken van betekenis kan zijn. STICHTING INSTITUUT VOOR OPLEIDING VAN TECHNISCH BIOSCOOPPERSONEEL Van de mondelinge cursus, die in Juli eindigde, slaagden 12 van de 16 candidaten voor het eindexamen. Bovendien namen aan het 20

Jaarverslagen | 1948 | | pagina 20