SMALLE FILM LIET filmauteursrecht is naar de opvatting van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf een en ondeelbaar, zodat het verto ningsrecht niet wordt bepaald door het breedteformaat. De ontwikkeling door de technische mogelijkheden bij het ver tonen van films, in dit geval de vergrote bruikbaarheid van film- formaten anders dan van 35 mm. doet noch aan het beginsel van het vertoningsrecht, noch aan het beginsel van de bedrijfsordening afbreuk. De leden van de Nederlandsche Bioscoop-Bond bezitten verto- ningsrechten en oefenen deze op onderscheidene celluloidformaten uit, zonder dat de aandacht gevestigd wordt op het gebruik dezer formaten. Aan deze uitoefening, via het lidmaatschap van de Bond. wordt nimmer enige conditie gesteld omtrent een breedteformaat van het celluloid of omtrent het soort van apparatuur, dat voor dit celluloid wordt gebruikt, zodat het lidmaatschap niet aan beper kingen in technisch opzicht onderhevig is. maar slechts gebonden aan regelingen, die een ordening van de betrokken bedrijfstak be ogen. Over de technische voor- en nadelen van het gebruik der onder scheiden formaten, bestaat verschil van inzicht, hetwelk in hoofd zaak voortspruit uit de wijze van toepassing. De permanente ex ploitaties voelen zich in de regel tevreden met het 35 mm materiaal, terwijl sommige reisbedrijven daarentegen vaak gebruik maken van het z.g. smalle formaat. De niet-ontvlambaarheid van dit laat ste en de minder strenge brandweervoorschriften schijnen hel grootste voordeel van het gebruik hiervan uit te maken. Daar in middels in het verslagjaar het niet-ontvlambare 35 mm materiaal in diverse landen zijn intrede heeft gedaan, zeer tot tevredenheid van de gebruikers, mag men verwachten, dat, nu de voornaamste voordelen van het gebruik van de smalfilm zijn weggevallen, de ontwikkeling van de smalfilm haar hoogtepunt reeds heeft over schreden. Meer dan tot nu toe het geval was. zal het gebruik van dit formaat zich beperken tot scholen, internaten en de huiselijke kring. Commercieel en niet-commercieel De Nederlandse Smalfilm Unie, niet te verwarren met de Smal film Liga of de Vakgroep van Groothandelaren in Fotografische Artikelen, welke eveneens smalfilms verhandelt, wendde zich einde October tot de Nederandse Pers met een communiqué, waarin 74

Jaarverslagen | 1948 | | pagina 76