staan van films voor televisiedoeleinden. Zij heeft een open oog voor de realiteit, en is zich wel bewust, dat niets de opmars van de televisie kan tegenhouden. Derhalve heeft zij het afstaan van films voor experimentele televisieuitzendingen niet ontraden en be veelt zij zelfs samenwerking zoveel als mogelijk is aan, met andere instellingen, die zich met de toepassing der televisie bezighouden. Wel echter is zij van mening, dat het bedrijf zich dient te bescher men tegen een eventuele devaluatie der filmauteursrechten, zoals deze bijvoorbeeld ook kan plaats vinden wanneer de producent dezelfde auteursrechten nogmaals afstaat aan niet-leden, die een ander formaat dan de gebruikelijke 35 /nm. breedte bezigen in hun exploitaties. Het zal immers een ieder duidelijk zijn, dat ook een film, die al geteleviseerd is vóór, ofwel geteleviseerd wordt tijdens haar rouiering in de bioscopen, haar waarde voor de exploitaties geheel of gedeeltelijk verliest. Naar aanleiding van het advies van de Televisiecommissie stelde het Hoofdbestuur aan de Ledenraadsvergadering van 13 December voor, een Bedrij f sreglem ent op de Televisie, overeenkomstig een door eerstgenoemde college ingediend concept, goed te keuren. Dienovereenkomstig werd door de Raad besloten onder toevoeging van een bepaling, dat al datgene wat in het Reglement betrekking heeft op televisie-uitzendingen in het buitenland, pas na het tot standkomen van een internationale regeling op dit terrein, van kracht zal worden. Verder werd bepaald, dat het nieuwe Bedrijfs- reglement eerst op een nader door het Hoofdbestuur vast te stellen datum in werking zal treden. De Voorzitter van de Bonds-Televisiecommissie, de heer R. Uges Jr., die tevens zitting heeft in de Rijks-Televisiecommissie, alsmede andere leden van de Commissie, stelden zich in Amerika. Engeland en elders op de hoogte van de ontwikkeling van deze nieuwe telg der techniek, aldaar. Verder overtuigde de Televisiecommissie zich van de practische toepassing der televisie hier te lande, daartoe in staat gesteld door de N.V. Philips, die haar uitnodigde voor een bezoek aan hotel Barendsma in Heeze bij Eindhoven tot het bijwonen van een reünie met enige televisiedeskundigen van haar N.V., alsmede van een televisiedemonstratie in een der hotelzalen. De conclusies, welke uit dit leerzame bezoek getrokken konden worden, kwamen in hoofdzaak hierop neer: ,,De perfectionnering der televisie-apparaturen in onze nationale industrie houdt gelijke tred met het buitenland en de technische bezwaren, die thans nog aan de toepassing der televisie kleven, zullen internationaal één voor één worden opgelost. Het beeld, dat door Philips op een vlak scherm werd geteleviseerd, doet slechts weinig onder voor de helderheid van een normale filmprojectie en staat zeker gelijk met 46

Jaarverslagen | 1949 | | pagina 49